Designed for Atlantic Film by Mårten Kellerman, based on a previous design

Bazı oyunlar çok tehlikeli olabilir, mesela bir lise öğretmenin faşizmi öğretmek için sınıfıyla oynadığı küçük bir oyunun sonu korkunç bitebilir. 2008 Alman yapımı “Tehlikeli Oyun” (Almanca ismi Die Welle yani Dalga) gerçek hayattan uyarlanmış başarılı bir film.

286px-Diewelle-movie-logo.svgJürgen Vogel’in canlandırdığı lise öğretmeni Wenger, lisede vereceği ‘otokrasi’ dersine biraz renk katmak ve dersi alışılmışın dışında işlemek ister. Dersi, kısa süreli bir sosyal deney amacıyla kullanacaktır. Öncelikle kendini lider ilan eder, birey kavramını ortadan kaldırarak grup olarak hareket etmeyi öğretir. Önce öğrencilerin hepsi forma giymeye başlar, ardından anlaşamayanlar bile birbirlerini destekler ve korur. Bir slogana ve simgeye ihtiyaçları vardır. Filme ismini veren Dalga şeklini grubun simgesi ilan ederler. 

 

Bütün öğrenciler ve Wenger için bu inanılmaz bir deneyim olmaktadır, artık bütün öğrencilerin kendine olan güveni artmıştır. Grup olarak bir şeyler başarmanın tadını çıkarırken, bunu bütün Almanya’nın da görmesini isterler. Kendileri gibi olmayanlarla anlaşmazlıklar çıkmaktadır. İşler artık iyice kontrolden çıkmaktadır ve bir lider olarak Wenger’in bunu durdurması gerekmektedir.

Tim karakteri proje öncesi kendine güveni olmayan bir çocuktur. Dalga projesine sağlıksız bir şekilde bağlanmıştır. Grubun içinde kendini güvenli ve popüler hissettiği için projenin bitmesini istemez. Sinan karakteri Türk kökenli bir öğrencidir, ilk başta Alman tarihinin onu ilgilendirmediğini söylese de projeye kendini kaptıranlar arasındadır. Zaten popüler ve öz güvenli bir genç olarak diğerlerini de güvende tutmayı görev edinmiştir. Sınıfın çalışkan kızı Karo bu projeye en başından beri karşı çıkmıştır. Projeyi durdurmak için “Dalgayı Durdurun” sloganı ile hazırladığı afişler olayları kopma noktasına getirir.

Bir lideri takip ederek, dışarıdan gelen eleştirilere kulak asmadan grup olarak hareket etmenin sonuçlarını gözler önüne seriyor film. Bir ödev için çok yoğun bir anımda söylenerek izlemeye oturduğum filmi, çok beğendim. Size de şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Leave a Reply