Evliliğe Karşı Güldüren Bakış Açısı: Kocan Kadar Konuş

kocan kadar konuş

Yaz ayları çoğumuz için tatili müjdeler. Plaj, deniz, bol güneş… Ben plajda kitap okumaya bayılırım. Şebnem Burcuoğlu’nun yazdığı “Kocan Kadar Konuş” işte tam güneşlenirken okuyacağınız, bu çırpıda bitireceğiniz ve de çok eğleneceğiniz bir kitap.

Kitabın yazarı Şebnem Burcuoğlu da bir Bilkentli... Bilkent Ulusalarası İlişkiler bölümünden mezun. Hem kurumsal ilişkiler alanında yönetici hem de Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

kocan kadar konuş1

Kitap ise, kadınların evlenme yaşı gittikçe ilerlerken aileleri tarafından uğradıkları baskıyı göstermeye çalışıyor, bunu yaparken de oldukça güldürüyor. İzmirli bir ailenin 30 yaşına gelmiş ve hala bekar! kızı Efsun’un aşk hayatını anlatıyor. İlişkilerin artık oyun haline dönmesinden yakınıyor. İki tarafında ne istediği belli değil, sanki her şey kurallara oturmuş, uymayan oyun dışı kalıyormuş gibi… Evlilik bu mudur? Kadının güçlü olmaması, kararları erkeğe mi bırakması gerekir? Evlilik masasına giden yol nedir?

Herhangi edebi bir özelliği olmayan, sınıflandıramadığım bir kitap olmuş ama okurken Efsun aslında karşınızdaymış , sizinle bir kafede oturuyormuş ve dert yanıyormuş gibi hissediyorsunuz. İki cinsin de arkadaşlarıyla en çok konuştuğu ve yakındığı konudur ilişkiler. Şebnem Burcuoğlu’nun ilişkiler üzerindeki bu kısacık özetinde kendinizden bir parça bulup, Evet,evet! gibi tepkiler vereceğinize eminim.

Dip not olarak şunu belirtmeliyim, eğer Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” kitabını okuduysanız, bu kitabı daha çok seveceksiniz.

 

 

Leave a Reply