safran

Safran Çiçeği

 

Ülkemizde safranın yetiştiği tek yer olma özelliğini taşıyan ve adını buradan alan ilçe, diğer birçok özelliğiyle daha mutlaka görmeniz gereken yerler arasında… Ankara’ya oldukça yakın, Ankaralılar için güzel bir hafta sonu planı olabilir Safranbolu gezisi. Kendi aracınızla veya otobüsle en fazla 3 saat süren bir yolculuk bekliyor sizi. Beypazarı’nda ve Hamamönü’nde bulunan evlere benzetebilirsiniz buradaki evleri ama; Safranbolu’da yapılacak çok şey var.

 

 

safranbolu

Evlerin bulunduğu ‘Eski Çarşı’, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde ve koruma altında. Böyle bir şehre tepeden bakmak isterseniz, ‘Hıdırlık Tepesi’ ile gezinize başlayabilirsiniz. Evlerin en büyük özellikleri; birbirlerinin güneşlerini kesmeyecek bir şehir planlamasıyla yapılmış olmaları, her türlü inşaat yasak olduğu için günümüze kadar bu özellikleri koruyarak gelmişler. Eski Safranbolu hayatının maketlerle sergilendiği ‘Kaymakamlar Evi’ni ziyaret ederek; hem evlerin içini görme, hem de tarihe bir yolculuk yapma şansı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca tepedeki ‘Hükümet Konağı’ ve ‘Eski Safranbolu Saati’ni ziyaret edebilirsiniz. Saatin bahçesine diğer şehirlerdeki saatlerin maketleri yapılarak, küçük bir sergi oluşturulmuş. Saat demişken, güneş saati de bence Safranbolu’daki en ilginç şeylerden. Arasta, çarşının girişindeki camiinin bahçesinde bulunmakta. Safranbolu’nun olmazsa olmazı, safranı kadar meşhur lokumunu her köşe başında bulabilirsiniz, çikolatalı,kaymaklı,safranlı,incirli… Birçok turistin düşündüğünün aksine; meşhur olan lokum Safranlı lokum değil, klasik fındıklı lokum.

safranbolu 2

Safranbolu’ya kadar gelmişken yapmanız gereken bir diğer şey ise, Bağlar Gazozu içmek ve Safranbolu simidinin tadına bakmak. Bütün Safranbolu ve Karabüklü çocuklar bu tatla büyümüşlerdir, şu an için sadece Safranbolu ve çevresinde satılıyor Bağlar Gazozu.

Sadece evleri değil, doğası da çok güzel Safranbolu’nun. Tokatlı Kanyonu’nun üzerine kurulan ‘Kristal Teras’, açıldığından beri turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kanyonda kısa bir yürüyüş parkuru da mevcut, doğa yürüyüşü sevenlere. Terasın sol tarafında ‘İncekaya Su Kemeri’ bulunuyor. Şu an için, kemer üzerinden kanyonun karşısına geçmek yasak. Bir başka doğal güzellik ise, Safranbolu’yla, Karabük’e bağlı en büyük köylerden olan Bulak arasında bulunan ‘Bulak Mencilis Mağarası’… Türkiye’nin  4., Karadeniz’in 2. en büyük mağarası olan Mencilis’in; şu an için sadece 400 metresi geziye açıldı.

teras

Kristal Teras

Kısa tatilleriniz için ideal bir tercih olabilir Safranbolu. Daha fazla bilgi için http://www.safranbolu-bld.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply