haklıyım balık gibi,

tutulmuş daha yeni,

kovadayım, kovadayım…

 

Bu şarkıyı dinlettiğim herkesin takıldığı ilk sözlerle başlamak istedim yazıya. “Bir sinema filmine bilet almışım”, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un en sevdiğim şarkılarından biri. Peki Yüzyüzeyken Konuşuruz kimdir, nedir?

Dinleyenlerin kendine saklamak istediği, zamanla popülerlik kazanmasından oldukça korktukları bir müzik projesi, ” Yüzyüzeyken Konuşuruz“.  Yapılan her güzel işin paylaşarak daha da güzelleşeceğine inandığım için ben bu sırrımı yazıya dökmek istedim.

yüzyüzeyken konuşuruz

Ev ortamında hep beraber otururken iki arkadaşın eline gitarı alıp şarkı söylemesi gibidir, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un şarkılarını dinlemek.

kaan boşnak

Kaan Boşnak

Projenin fikir sahibi, Kaan Boşnak. Başka gruplarda yer almış, hep müziğin içinde olmuş ve o anki grubundan yeni ayrıldığı sırada aklına böyle bir fikir gelmiş. İyi ki de gelmiş! Edebiyata düşkünlüğü, söz yazarlığını da geliştirmiş ki yukarıda yazan gibi ilginç benzetmeleri ve basitliğin içindeki huzuru yansıtan şarkıları ortaya çıkmış.

Grubun isminde artık herkesin unuttuğu iletişim kurmanın gerçek anlamına bir hasretlik var sanki, neden bu ismi koymuşlar acaba diye düşündürüp yorumlamaya açık. Kaan Boşnak’ın anlattığına göre, grup ismine karar veremeyip ‘Bunu da yüz yüzeyken konuşuruz‘ demişler ve ardından grubun ismi de bu şekilde çıkmış ortaya.

Kaan Boşnak ve Engin Sevik’in ortaklığı ile başlayan proje, şu an 4 kişilik bir takım ve hali hazırda 2 albümleri var. İlk albümleri, “Evdekilere Selam” henüz sadece Kaan ve Engin varken yapılmış bir çalışma. Burak Güngörmüş de bu albümün yapımcılığında yer aldıktan sonra projeye katılmış. Can Kalyoncu’nun gruba dahil olmasından sonra Ekim 2014 ‘de “Otoban Sıcağı” isimli ikinci albümleri piyasaya çıktı.

Peki ne tarz müzik yapıyor bu adamlar diyenler için ben Alternatif Rock cevabını veriyorum ancak aslında 60’ların saykodelik müziğinden etkilenilmiş şarkılar var karşımızda.

“Kendi Evimde Deplasmandayım” , “Ateş Edecek Misin?” , “Çok Acil Bir İş”, “Gel Demedim Ki”, “Bir Sinema Filmine Bilet Almışım” ve “Konuşulacak Şeyler” şarkılarını dinlemenizi öneririm, bu güzel proje ile tanışmanız için.

konuşulacak şeyler

Leave a Reply