“Şeytan diyor ki vefasızın birine aşık ol o havada, ondan sonra da kollarını göğsünde kavuşturup hayatını bomb*k edişini gülümseyerek seyret bir kenardan.”

 

deliduman

Instagramda güzel sözler paylaşan hesaplar vardır ya, onlardan birinde görmüş ve çok beğenmiştim bu cümleyi. Çok sonra ‘deliduman’ ın sekseninci sayfalarında denk gelince, istedim ki bu kitabı sizlere de tanıtayım da; eğer hala okumadıysanız, daha fazla geç kalmayın.

deliduman, Emrah Serbes’in 2014 yılında çıkardığı son romanı. Özellikle Behzat Ç. hayranlarının iyi bildiği üzere, iyi bir polisiye yazarıdır Emrah Serbes. Dizinin fanatiklerinden biri olmasam da, kalemini çok sevdiğim bir yazardır.

‘Erken Kaybedenler’, yazarın okuduğum ilk romanıydı ki onu da ayrıca tavsiye ederim, ‘Üst Kattaki Terörist’ oyunu da bu romandan uyarlama.

2019 DELIDUMAN.indddeliduman‘ın içindeki olaylardan bahsetmeyeceğim. Başkahramanımız Çağlar İyice. Bir kasabada yaşayan, dayısı bürokrat ayağında takılan, kız kardeşi Çiğdem İyice’yi çok seven ve yeteneğini anlata anlata bitiremeyen, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz olan 17 yaşındaki bir lise öğrencisi. Çağlar’ın anlatışıyla her konudan her konuya atlamak ve aslında ne kadar bağlantılı olduklarını görmek çok kolay. Biraz bilmiş, felsefik takılmayı seven, aslında baktığınızda küçük dünyasında küçük dertleri olan; ama aynı zamanda büyük çerçevedeki dertleri de bunlarla bağdaştırıp okuyucuya anlatan bir karakter. Abartmaktan zarar gelmez. Karakterlerin hepsinin içine işleyen bir güncellik var romanda, her satır çok tanıdık, çok bugünden.

Kalemi bu kadar güçlü bir yazarın kitabını tanıtmak da zor biraz benim için. O yüzden kitabı biraz daha iyi anlatmak için, başka bir yazıya yönlendirmek istiyorum sizi.

 

Selim İleri’nin Emrah Serbes’ e yazdığı açık mektubu okuduktan sonra kitaba hemen başlamak isteyeceksiniz, en azından ben öyle yaptım:

http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/emrah-serbese-acik-mektup-400132

Leave a Reply