ellenSinema sektörünün en prestijli ödülü olan Oscar Ödülleri 2 Mart Pazar gecesi Dolby Dijital Tiyatro Salon’unda(Kodak Film ve Tiyatro Salonu’nun değiştirilmiş ismi) yapılan törenle 86. kez sahiplerini buldu. Normalde yılın şubat ayında ekranlarda görmeye alışık olduğumuz Oscar Ödül Töreni bu seneki takvim yoğunluğu nedeniyle mart ayında düzenlendi. Geçen seneki siyasi ödül töreninden sonra bu seneki ödül töreni sinema severleri ziyadesiyle memnun etti. Sabahın ilk saatlerinde yağan yağmurun töreni etkileyebileceği korkusu sinema severlerin yüreğini kaplasa da günün ilerleyen saatlerinde yağmur dindi ve bu sayede törenin akışında herhangi bir sorun ortaya çıkmadı. Bu seneki töreni güzelleştiren etkenlerden birisi de 7 yıl sonra tekrardan töreni sunma şansına sahip olan Ellen Degeneres’ti. Esprileriyle bu büyük film şölenine büyük katkıda bulunan Ellen Degeneres’e  Pharrell Williams, Karen Lee Orzolek, U2, Pink ve İdina Menzel şarkılarıyla eşlik etti. Törende dikkat çeken şeylerden bir tanesi  deU2 grubunun ‘Ordinary in Love’ adlı şarkısından sonra sahnede geçen aralık ayında dünyaya veda eden Nelson Mandela’nın fotoğrafının çıkmasıydı.Bu ödül töreninde diğer yıllardan farklı olarak ‘Sinema’nın Geleceği’ hakkında sorulan soruya en iyi cevabı veren 6 üniversite öğrencisi ödüllendirildi.

386. Oscar’a Gravity Damgası

Aslında ‘Gravity’ filminin geceye damga vuracağı önceden tahmin ediliyordu. Film aday olduğu 10 daldan 7’sini almayı başardı. Her ne kadar filmde astronomi ve uzay konusunda bazı hatalar olduğu uzmanlar tarafından belirtilip eleştirilse de ‘Gravity’ aday olduğu teknik alanların biri hariç hepsini aldı. Gravity’nin aldığı ödüllerden en değerlisiyse tabi ki de en iyi yönetmen dalıydı. Her zamanki gibi Akademi film dünyasına yeni soluk getiren yönetmenleri ödüllendirme huyundan vazgeçmedi. Ödül almaya çıkan her Gravity cast ekibinin mesajlarında geceyi ödülsüz kapatan Sandra Bullock’u anmaları da sanki kendisine verilen teselliler gibiydi.

12 Yıllık Esaret005_d

Her ne kadar Chiwetel Eiiofor ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü alamayıp film ekibini şaşırtsa da geceye damga vuran filmler arasındaydı. Özellikle aldığı ‘En İyi Film Ödülü’yle geceye damgasını vurdu. Bazı insanlar filmin konusunun ırkçılıkla alakalı olduğu için En İyi Film Ödülü’nü alacağı konusunda karamsar olsa da, Amerika film tarihinin ırkçılık adına yapılmış en sert filmi, En İyi Film Ödülü’ne kavuştu. Çünkü Amerika’da son zamanlarda yaşanan bir iki ırkçılık olayının akademiyi etkileyebileceği düşünülüyordu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü, ilk filminde alan Lupito Nyong’o’nun göz yaşları ve konuşması gecenin kayda değer olaylarından bir diğeriydi. Film aynı zamanda film En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’nü alarak bir diğer prestijli ödülün sahibi oldu. Filmin Amerikan Okulları’nda izlenmesinin zorunlu hale getirilmesiyse film için ayrı bir onur oldu.

 

Dallas Buyers Club soundtrack album coverEn İyi Erkek Oyuncular Dallas Buyers Club’dan

İki erkek oyuncu ödülünü de alan film belki de gecenin en büyük sürpriziydi. Her ne kadar herkes filmin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alacağına emin olsa da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü muallaktaydı. Filmin konusunun günümüz dünyasını ilgilendiren bir konu olan ‘AİDS’ hastalığı olması gece boyunca vurgulanan birkaç meseleden biriydi. Film haklı bir ödül olarak aynı zamanda En İyi Makyaj Ödülü’nü de aldı.

Gecede Öne Çıkanlar

-American Hustle ve The Wolf of Wall Street geceyi ödülsüz kaptan iki filmdi. Özellikle American Hustle’ın o kadar adaylık arasından hiçbir şey alamaması film ekibini büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Leonardo DiCaprio 5. kez törenden eli boş ayrıldı. Film otoriteleri tarafından filmdeki oyunculuğu çok beğenilse de Di Caprio bir kez daha Oscar’dan eli boş döndü.

-Seyirciler tarafından çok beğenilen ‘Her’ filmi geceyi En İyi Özgün Senaryo Ödülü‘yle kapatarak sinema severleri mutlu etti.

-Her ne kadar En İyi Şarkı Ödülü’nü’ ‘Frozen’ alsa da şarkıyı seslendiren İdina Menzel’in şarkıyı söylerken yaptığı hatalar gözden kaçmadı.

-En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü’nü her zamanki gibi en iyi reklam yapan filmin yani ‘Great Beauty’nin alması Amerikan film eleştirmenlerinin bir kez daha Avrupa Sineması’nda sınıfta kaldığının göstergesiydi.

-Ödül töreninde geçen yıl yaşadığı düşme talihsizliğini bir daha yaşamamak için dikkatli bir elbise seçen Jennifer Lawrence’ın bu sefer de kırmızı halıdan önce arabadan inerken tökezlemesi gece içerisinde Ellen’ın dalga konularından biri oldu.

18. kez Oscar’a aday olan Meryl Streep bu konuda kırılması güç bir rekora imza attı.

-Ödül alan filmler arasında en çok hasılat yapan filmin ‘Gravity’ olması halkın takdirinin de ‘Gravity’den yana olduğunu gösterir gibiydi.2014-01-16-Academy-Awards-Oscars-Generic-jpg

Türkiye’de Yenilik

Yıllardır beklenilen yenilik ortaya kondu ve Türkiye’de ‘Oscar’ kanalı açıldı. Her ne kadar bu kanal ‘Digiturk’ üyelerine açık olsa da umalım bu yeniliklerin sadece başlangıcı olsun ve devamı gelsin. Digiturk’te gece için özel yapılan programda  Osman Tan Erkır’ın muhteşem sunumu; Ece Sükan’ın moda yorumları; Fadik Sevin Atasoy, Mehmet Açar ve Murat Özer’in Oscar tahminleri geceye renk katsa da gözlerimiz Yekta Kopan’ı aramadı değil.

 

İşte 86’ncı Oscar Ödülleri’nin sahipleri:

En İyi Film: 12 Years a Slave-(12 Yılık Esaret)

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron (Gravity)-(Yer Çekimi)

En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchet(Blue Jasmine)-(Mavi Yasemin)

En İyi Erkek Oyuncu: Matthew Mcconaughey (Dallas Buyers Club)-(Sınırsızlar Kulubü)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto-(Dallas Buyers Club)-(Sınırsızlar Kulubü)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncular: Lupito Nyong’o (12 Years a Slave)-(12 Yılık Esaret)

En İyi Uyarlama Senaryo: 12 Years a Slave (John Ridley)-(12 Yılık Esaret)

En İyi Özgün Senaryo: Her (Spike Jonze)-(Aşk)

En İyi Uzun Metraj Animasyon filmi: Frozen-(Buzlar Ülkesi)

En İyi Kostüm Tasarımı: Great Gatsby-(Muhteşem Gatsby)

En İyi Makyaj ve Saç Stili: Dallas Buyers Club-(Sınırsızlar Kulubü)

En İyi Kısa Film Animasyon: Mr. Hublot

En İyi Görsel Efekt: Gravity-(Yer Çekimi)

En İyi Kısa Metraj Film: Helium

En İyi Kısa Metraj Belgesel: The Lady In Number 6

En İyi Belgesel Film: Twenty Feet from Stardom

En İyi Yabancı Dilde Film: The Great Beauty-İtalya-(Muhteşem Güzellik)

En İyi Ses Miksajı: Gravity-(Yer Çekimi)

En İyi Ses Yönetmenliği: Glenn Freemantle (Gravity)-(Yer Çekimi)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Emmanuel Lubezki(Gravity)-(Yer Çekimi)

En İyi Kurgu Yönetmeni: Alphonso Cuaron-Mark Sanger(Gravity)-(Yer Çekimi)

En İyi Sanat Dizaynı: Great Gatsby-(Muhteşem Gatsby)

En İyi Orijinal Film Müziği: Steven Price (Gravity)-(Yer Çekimi)

En İyi Orijinal Şarkı: Let It Go (Frozen)-(Buzlar Ülkesi)

 

 

 

 

 

Leave a Reply