Sam Way ile Modellik ve Müzik Üzerine Konuştuk/ The Interview with Sam Way About Modelling and Music

(The English version of the interview is followed by the Turkish version.)

Sam-Way-Digitals-03

Kendisini yıllar önce bir marka yüzünde görmüştüm. Karakteristik suratı ile dikkatimi çeken Sam Way, zamanla sık sık takip ettiğim insanlar arasına girmişti. Kendisini, modellik üzerine yaptığı işlerini takip etmenin yanı sıra; müziği için de takip ettiğimi fark ettim. Müziklerini dinlemek, onu seyretmek çok keyifli! Yıllardır sevecenliği ve sıcakkanlılığı ile takdir ettiğim, sanat ruhu ile kendini besleyip müzik yapan İngiliz modele sorduk, kendisi tüm içtenliği ile cevapladı.

GazeteBilkent: Özgeçmişiniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İngiltere, Devon’un kalbindeki küçük bir taşra kasabası olan Crediton’da doğdum ve büyüdüm.

unnamedGazeteBilkent: Modelliğe ne zaman ve nasıl başladınız?

15 yaşımdaydım, en yakın arkadaşım ve annem ile Londra çevrelerinde yürüyorduk, Oxford caddesindeki büyük Topman mağazasında görüldüm. Hatırlıyorum, ilk fotoğrafımda beni mağazada gözlerim kapalı çekmişlerdi.

GazeteBilkent: Modellik çok eğlenceli gözüküyor; ama çoğumuz bunun gerçekten çok zor bir meslek olduğunu biliyoruz, başarılı olmak için çok çalışman gerekiyor. Modellik geçmişinizi anlatır mısınız? Modellik ile ilgili yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Seni tanımlayan başına gelenler değil, onlara verdiğin tepkilerdir. Modelliğe beni iten özelliklerim; bir parça şans, istekli ve oyuna her zaman hazır olmamdı. Benim için modelliğin anlamı budur. Anı yaşamak ve yeni şeyler denemekten korkmamak çok önemli. 2 yıl boyunca hala kariyerim oluşmamıştı ve modelliği bırakmak aklımdan geçti; ama sonra elime birkaç fırsat geçti ve Kate Moss, Bruce Webber gibi isimlerle çalışma imkânı yakaladım. Daha sonraysa, Calvin Klein için podyuma çıkmaya başladım. Muhtemelen insanlar beni çoğunlukla; Diesel ‘Only the Brave’ için modellik yaptığım reklam sayesinde tanıyor. Bundan sonra tüm dünyayı gezmeye başladım ve pek çok harika insanla tanıştım; ama hiçbir zaman ev diyebileceğim bir yere sahip olmadım. Modelliğin en zor yanlarından biridir bu; kendi içinde dengeni kurmalısın, yoksa sönüp gidersin. Ev diyebildiğim bir yer bulmak en önemli noktalardan biriydi ve eminim bu; beni olmak istemeyeceğim biri olmaktan kurtardı.

https://www.youtube.com/watch?v=QOTFaXnqLVk

GazeteBilkent: Modellik için tavsiyeler verebilir misiniz?

Şu soru hep soruluyor ve gerçekten benim cevabım bu; sadece profesyonel olun. Mütevazı kalın. Bir şeyleri denemek için korkmayın. Fikriniz olsun. Zamanında ortaya çıkın. Herkesle konuşun. Olabildiğinizin en iyisi olun. Kalbinizi, bedeninizi ve zihninizi umursayın, açık olun ve her fırsata hazır olun; ama ne zaman hayır diyeceğinizi bilin.

581782_10152186822004369_1354220655_n

GazeteBilkent: Bu zamana kadar hangi markalar ile çalıştınız?

Topman, Diesel, Pacco Robanne, Tommy Hilfiger, Timberland, Jack Wills, Abercrombie, Garnier ve daha başka isimlerle.

GazeteBilkent: Müziğe karşı ilginiz var. Gitar çalıyorsunuz ve sesiniz de çok güzel. Bugünlerde, müziğinize konsantresiniz. Küçük konserleriniz ile ilgili bazı etkinlikler görüyoruz. Mesleğinizi değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz?

Şu an üç şeyle uğraşıyorum. Modellik, umut ediyorum ki, endüstrinin bana ihtiyacı olmadığı zamana kadar olacak; ama ayrıyeten müzik ve oyunculuğu keşfediyorum. Müzik benim büyük bir parçam ve eğer zamanım olursa ve kendi başıma olursam, gitarımı alacağım ve şarkı besteleyeceğim. Sanıyorum, müziği sevmek benim bir parçam; içimdeki çocukluk. Müziğin beni alıp götürdüğü yolculuğu seviyorum, harika insanlar ile tanışıyorsunuz ve hikâyenizle müziğinizi paylaştığınız güzel zamanlara sahip oluyorsunuz. Sadece posterdeki bir oğlan olmaktansa, verecek daha fazla şeye sahibim. Bu üç şeyi sürdürmeye ve hikâyemi paylaşmaya devam edeceğim. Kariyerimi değiştirmiyorum, sadece müziğimi paylaşmayı istiyorum. Büyümeye ve keşfetmeye devam etmek istiyorum.

10425066_10153211091724369_7003548965562191779_n

GazeteBilkent: Müziğiniz ile ilgili gerçekleştirmek istediğiniz projeler var mı?

Evet, belki Haziran 2015 tarihinde birkaç şarkımı piyasaya sunmayı düşünüyorum ve Londra ile başka yerlerde çalabileceğim yerlere bakıyorum. Gitarımı almak ve yola çıkmak, bir yerden bir yere seyahat etmek ve kimler ile tanışırsam, onlar için çalmak gibi ilgimi çeken şeyler var.

GazeteBilkent: Türkiye’de birçok hayranınız var. Türkiye’de bulundunuz mu? Gelecekte Türkiye’ye gelme planınız var mı?

Türkiye’de hayranlarım olduğunu fark ettim. Bence bu, ‘4n1k’da olduğu gibi, ‘Wattpad’da birkaç hikâyenin kapağında benim olmam nedeniyle; ama Türk hayranlarımın müziğim ile eğleniyor olması beni gerçekten mutlu ediyor. Türkiye’ye gelmek isterim. Gelmem için, sadece bir nedene ihtiyacım var. Bir gün orada olacağım. Eğer bunun nasıl gerçekleşeceğini biliyorsanız bana haber verin!  samwaymusic@gmail.com adresime e-posta gönderin.

 

Kendisini ve işlerini takip etmek için:

https://www.facebook.com/yessamway?fref=ts

English version:

 

Sam-Way-Digitals-03

I saw him years ago as a brand face. He attracted me with his characteristic face and by time I realized that besides following his works, I followed him for his music as well. It is enjoyable to listen his music and to watch him. We asked to English model, who feed it his spread with music and whom I appreciate his friendliness and softness, he answered me with his all sincerity.

GazeteBilkent: Can you give us brief information about your background?

I was born and grew up in Crediton, a small provincial town in the heart of Devon, England.

unnamedGazeteBilkent: When and how did you start modelling?

I was 15 years old and walking around London with my best mate and my mum and I got spotted in the massive Oxford Street Topman. I remember in the first photo they took of me then in the store I had my eyes shut.

GazeteBilkent: Modelling looks enjoyable, but most of us know that it is really a hard work and you have to spend lots of time to be successful. Can you tell us your modelling story? Did you have difficulties about modelling?

Like anything it’s not what happens to you, but how you react to what happens to you that defines you. I had a mixture of luck, keenness and openness to play, which is part of what modelling is about for me. You have to be in the moment, to not be scared to try things out.  I had no career after two years and thought about dropping modelling totally, then I got a few breaks and shot with Kate Moss, Bruce Webber, and started doing catwalks for Calvin Klein. I’m probably most known for my commercial for Diesel ‘Only the Brave’ and then I really started travelling all over the world and meeting so many cool people but I never really had any place to call home. That’s one of the hardest things about modelling, you have to find a way to balance yourself, otherwise you will burn out. Finding a place to call home was one of the most important things to me, and I’m sure it saved me from becoming someone who I didn’t want to be.

https://www.youtube.com/watch?v=QOTFaXnqLVk

GazeteBilkent: Can you give some advice about modelling?

I get asked this all the time, and really, I think this is my answer, just be professional. Stay humble. Don’t be scared to try stuff. Have an opinion.  Turn up on time. Talk to everyone. Be the best that you can. Care about you heart, body and mind, be open and ready for every opportunity and know when to say no.

581782_10152186822004369_1354220655_n

GazeteBilkent: Which brands have you worked with up to this time?

Topman, Diesel, Pacco Robanne, Tommy Hilfiger,  Timberland, Jack Wills, Abercrombie, Garnier to name just a few.

GazeteBilkent: You are interested in music. You play guitar and your voice is so good. Nowadays you concentrate on your music. We see some events that are related to your mini concerts. Are you planning change your profession?

At the moment I’m doing three things, modelling will hopefully be there until the industry has no more need for me,but I’m also exploring music, and acting. Music is such a massive part of me, if I have time and I’m on my own I ‘ll pick up the guitar and write songs. I guess once again, its this part of me, my inner child, that just loves to play.  I’m loving the journey that music is taking me on, you meet some great people, and have some really fun times sharing your songs and stories. I have so much more to give than to just be that boy on the poster… I’ll keep on doing all three things, I will keep on sharing my story. I’m not changing career, I just want to share my soul song. I just want to keep on growing, keep on exploring.

10425066_10153211091724369_7003548965562191779_n

GazeteBilkent: Do you have any projects that are about your music?

Yes, I have a few songs I’m about to release, maybe in June 2015, and I’m always looking to play gigs in London and all over. There is something that appeals so much to me, taking my guitar and hitting the road, travelling from place to place and playing for whoever you meet.

GazeteBilkent: You have a lot of Turkish fans. Have you ever been in Turkey? Do you have any plan for coming to Turkey in the future?

I have noticed that I have a fan base in Turkey, I think its due to me being on the front cover of a few stories on Wattpad, like 4N1K, but I’m really happy that the Turkish fans are also enjoying my music. I would love to come to Turkey. I just need to find a way to make that happen.  I’ll make it out there one day. If you know how to make that happen, then let me know! E-mail me at samwaymusic@gmail.com

 

Website of the artist for following him and his works:

https://www.facebook.com/yessamway?fref=ts

Leave a Reply

2 comments

  1. Onur

    möhteşem

  2. ceyda

    4N1K dediiii :D