Pera Müzesi ”Duvarların Dili” Graffiti Sergisi ile Bir İlki Gerçekleştiriyor!

20140528_e1f55ca2-da9e-47a5-abf6-037bef2089ca

Türkiye’nin en vasıflı ve önemli müzelerinden biri olan Pera Müzesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Günümüz popüler kültüründe önemli yeri olan graffiti bu kez sokaklardan müzeye taşınıyor! 13 Ağustos’ta İstanbul Pera Müzesi’nde sanat severler ile buluşacak olan Duvarların Dili graffiti sergisi zihinlerde derin iz bırakacak.

Yaz mevsimi ile içimizin kıpır kıpır, ruhumuzun rengarenk olduğu bu aylarda Pera Müzesi gerçekleştireceği graffiti sergisinde, dünyanın dört bir yanından konuk ettiği graffiti sanatçılarının duvarları boyamasıyla graffiti ruhunu farklı bir konseptle yaşatacak. Küratörlüğünü Roxane Ayral’ın yaptığı bu sergide sanatçıların katılacağı ülkeler arasında başta Türkiye olmak üzere, Amerika, Almanya, Fransa, Japonya bulunmaktadır. 20’den fazla sanatçının olacağı bu sergide farklı üslup ve tutumlar adeta görsel şölen yaratacak. Türk graffiti camiasının usta ismi Turbo’nun da bulunduğu bu sergide Futura, Carlos Mare, Cope 2, Wyne, JonOne, Tilt, Mist, Psyckoze, Craig Costello, Herakut, Logan Hicks, C215, Suiko, Evol, Gaia, Tabone, Funk ve No More Lies gibi sanatçılar da bulunacak. Ayrıca Martha Cooper, Henry Chalfant ve Hugh Holland gibi fotoğraf sanatçılarının da kendi arşivlerinde yer alan, ölümsüzleştirdikleri muazzam kareleri de sergide görebileceğiz. 

pera_muzesi_duvarlarin_dili_sergi_buyukAkıllarda iz bırakacak bir diğer konu ise müze ve sokak sanatının bir araya gelişi… Sokak duvarlarında görmeye alışkın olduğumuz bu popüler kültür sanatı, müze duvarlarında yer alarak değişen müze algısını gözler önüne seriyor. Heyecanla açılmasını beklediğimiz bu sergi, açılacağı güne kadar sanatçıları müzede ağırlıyor. Başarılı sanatçılar eserlerini duvarlara boyayarak farklı perspektiflerini yansıtıyorlar. Ayrıca bu süre içerisinde Beşiktaş’ın sokakları da renklere bürünecek.

 

Fotoğrafları Instagram hesabı üzerinden yayınlayan Pera Müzesi sayesinde birkaç güzel anı bizler de görmüş olduk.

ıhlamur duvar

Sanatçı Logan Hicks, geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla Ihlamur Caddesi’ndeki duvarı boyadı.

 

10598279_272545416284953_1425544783_n

Bir diğer sanatçı Herakut ise Beşiktaş Abbasağa Parkı’ndaki çalışmasını bitirdi. Fotoğrafçı Martha Cooper ise bu anı ölümsüzleştirdi.

 

Sanatçı Tilt ise çöp kamyonunu boyadı. Çeşitli mekanlarda bu tarz görsel şölen yapan sanatçıların arasında diğer sanatçılardan bazıları da olacak. Yakından takip etmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://instagram.com/peramuzesi?modal=true

Daha açılmadan büyük ilgi gören ve keyifle insanların takip ettiği bu etkinlik için bizler de gün sayıyoruz. Pera Müzesi gerçekleştirdiği bu “ilk” sayesinde insanların graffiti sanatını yakından tanımasını sağlayacak. Hem de alanlarında iddalı olan başarılı graffiti sanatçıları ile! Kaçırmayın derim !

 

Leave a Reply