Muazzez Anneanne, “Tipe Bak” Sergisi İle 3 Farklı Şehirde!

IMG_1234

Sanatın yaşı yoktur derler, yaratmanın, düşünmenin ve keşfetmenin… Biliriz ki insan, var olduğu, istediği sürece her şeyi başarabilir. Birey, kaç yaşında olursa olsun, hayallerini gerçekleştirebili; etrafındaki düşünceleri, bakış açılarını değiştirebilir, tabuları yıkabilir. “İstek ve arzu” bu yolculuktaki en önemli iki etkendir.

DSC_4082-514x700İşte sizlere tanıtmak için can attığım 84 yaşındaki süper anneanne: Muazzez Türker nam-ı diğer Grandma/Artygran. Bilecik’te doğan, Ankara’da yaşayan süper anneanne, 80 yaşındayken ressam kızı Sevinç Demirelli aracılığı ile resim yapmaya başlamış. Resim sanatı ile sanatsal yolculuğa çıkan anneanne, yıllar boyunca içinde kalmış o muhteşem yaratıcılığı gün yüzüne çıkararak 4 yılda 5 binden fazla eseri kaplayan bir portföy oluşturmuş. Çizmeye ve boyamaya büyük bir neşe, canlılık ile her gün devam eden Türker, kullandığı renkler ile yaşamın canlılığını bizlere göstermekten büyük mutluluk duyuyor olsa gerek! Resimlerine bakıldığında ruhlara rengarenk dokunuşlar yapan portrelerinde kendi kişiliğini yansıtan anneanne, tüm samimiyeti ve çizdiği resimleriyle suratlarda gülücük bırakmakla beraber çocuksu ve saf ruhu ile gönüllerde taht kuruyor. Türker, fırça darbelerindeki hareketlilik ve neşe dolu dokunuşlar ile gördüğü, tanıdığı, sevdiği, takdir ettiği, kendinden bir parça bulduğu her karakteri resimlerinde betimliyor. 

-Büyükanne zaman niye bu kadar çok?

Daha iyi geçirebilmek için.

-Büyükanne yaşın niye bu kadar büyük?

İnsanları daha iyi tanıyabilmek için.

-Büyükanne ellerin niye bu kadar renkli?

Daha çok resim yapabilmek için.

DSC_4061

Selfestate, Muazzez Türker ile yaptığı işbirliği ile sanatçının portrelerini üç farklı şehirde sanatseverlere sunmaya hazırlanıyor. “Tipe Bak” isimli sergi ile değerli, ruhu da resimleri kadar rengarenk olan Muazzez Türker’in eserlerini yakından incelemek için mükemmel bir fırsat! İmkanınız varsa gidin ve nam-ı diğer Grandma/Artygran’in Grotesk karakterleri ile tanışın!

Türker’in Alaçatı ile başlayan bu sergi macerası, Ankara’da devam etmekle beraber Amsterdam’da da sonlanıyor.

Duyurması bizden, gidip görmesi ise sizden. Kim bilir bakarsınız bu süper anneanne size ilham olur. Kaçırmamanızı önermekle beraber size sanat dolu günler dilerim!

10576963_902219866472990_5082681700170921806_n

“Tipe Bak!”, 16 Ağustos’tan itibaren Çeşme, Alaçatı Heavenly Made’de, 21 Ekim’den itibaren Ankara Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde ve 15 Kasım’dan itibaren Amsterdam’da Archipelago Amsterdam Galerisi’nde.

IMG_1129

 

Heavenly Made Art Gallery, Alaçatı, Çeşme

Dutlu Kahve, Hacı Memiş Mahallesi, 2002 Sokak No 84, Alaçatı, Çeşme

 

Siyah Beyaz Sanat Galerisi

Kavaklıdere Sokak No 3, Ayrancı, Ankara

 

Archipelago Amsterdam

Prinsengracht 827 1017 KB, Amsterdam, The Netherlands

 

 

Leave a Reply