Muazzez Anneanne, ‘Tipe Bak’ Adlı Sergisi ile Ankara’da

10014753_703717576371590_5155416495146441264_o

Ağustos ayında ‘Tipe Bak/ The Cast’ adlı sergisi ile üç farklı şehirde sergisinin olacağını belirttiğim nam-ı diğer Granma/ Artygran, Muazzez Anneanne bu kez Ankara, Galeri Siyah-Beyaz’da. Selfestate işbirliği ile gerçekleşen bu muazzam sergi görülmeye değer! Açılışı geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen sergi 23 Ekim’e kadar sanatseverlere açık olacak.

[box_light]

“ Büyükanne zaman niye bu kadar çok? ”

“ Daha iyi geçirebilmek için. ”

“ Büyükanne yaşın niye bu kadar büyük? ”

“ İnsanları daha iyi tanıyabilmek için. ”

“ Büyükanne ellerin niye bu kadar renkli? ”

“ Daha çok resim yapabilmek için. ”

 

[/box_light]

IMG_20141010_181043

Muazzez Türker’in yarattığı portrelerden oluşan bu güzel sergiye gitmek için gün saydığım gerçeğini inkâr edemeyeceğim! Heyecanla, bir an önce kendisi ile tanışmanın vereceği mutluluk ile gittim oraya. Çok merak ediyordum kendisini ve birbirinden renkli eserlerini. İçeri girer girmez tam karşımdaydı, 84 yaşında, sürekli üreten, suratınızda kocaman bir gülümseme yaratan eserlerin sahibi Muazzez Anneanne. Gelenleri sevgi ile karşılıyor, eserleri üzerine sohbet ediyordu. Bir an önce resimleri incelemek ve kendisi ile tanışmak eylemleri arasında gidip geldim ve sonunda başladım eserleri incelemeye. Önümde duranı incelerken, gözüm sağa, sola aşağı yukarı kayıyordu. Sabırsızlık olsa gerek hızlıca göz attım tüm resimlere. Başa dönüyor tekrar tekrar bakıyordum. Kısacası galeride dört dönmemek elde değil. Yaratılan karakterlerin size verdiği neşe, renklerin sizi canlandırması çok hoşunuza gidecek. Renklerin birbirleri ile uyumları, karakter ile bütünleşmeleri inanın hayran kalınası. Her yaşta insanın içinde bir çocuk olduğunu düşünürüm. Muazzez Anneanne ise içindeki o çocuğu layıkıyla yaşatan enerji dolu, resim yapmaya doyamayan değerli bir ressam.

    IMG_20141010_180806

Resimlerini gördüğünüz zaman siz de çok merak edeceksiniz kendisini. Umarım sanat ile ilgilenen ve bu yolda ilerlemek isteyen insanlar onunla bir gün tanışır. Size vereceği o güzel enerji ile sanatın ruhu güçlendirdiğini ve hayattan daha çok zevkin alınmasını sağladığını anlayacaksınız. Evet, ben o şanslı insanlardanım. Yanına gittiğim zaman elini öptüm bu değerli insanın. “Ellerinize sağlık.” diyerek söze girdim, “Sergi harikaydı.” Ben bunları söylerken kendisi gülümsedi ve devam eden konuşmamızın ardından heyecanla söze girdi: “Bakmayın benim böyle oturduğuma şimdi, dizim ağrıyor olabilir ama ben gencim, ben hep resim yapıyorum. Bir oturuyorum başına zaman öyle çabuk geçiyor ki. Doyamıyorum resim yapmaya.” Neşeyle anlatmaya devam etti. Sıradaki sergisinin yurt dışında olacağını söyledi. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenci olduğumuzu öğrenince de sergiye beraber gittiğim arkadaşlarıma ve bana güzel dileklerde bulundu: “Umarım bir gün sizler de böyle sergi açarsınız”.

IMG_20141010_182113

Serginin bir sonraki durağı 7 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Amsterdam Archipelago- Amsterdam’da. Ankara’da yaşayan tüm sanatseverlere önerebileceğim güzel, renkli bir sergi. Hayatınıza renk katacağını düşünüyorum. Bundan sonraki resimlerini merakla bekleyeceğiniz Muazzez Anneanne’ye ve enerjisine hayran kalacaksınız. Kaçırmayın!

 

IMG_20141010_181009

 

-Siyah Beyaz Sanat Galerisi

Kavaklıdere Sokak No 3, Ayrancı, Ankara

-Archipelago Amsterdam

Prinsengracht 827 1017 KB, Amsterdam, The Netherlands

 

Leave a Reply