liste_gorsel-sakinlestirici-facebook

İngiltere’deki Ses Terapisi Akademisi araştırmalarına göre; ‘Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkısı’, Manchesterlı ‘Marconi Union’ grubunun Weightless adlı parçası. Açıklamada, bu şarkıyı dinlemek; oturup çay içmekten, masaj yaptırmaktan ya da fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayan herhangi bir aktiviteden daha etkili olduğu belirtiliyor. Bu araştırmalar süresince; şarkı boyunca kalp ritmi 60 BPM’de sabit kalıyor ve beyin dalgaları da buna uyum sağlıyor; böylece insan vücudu için ideal ritim yakalanmış oluyor. Şarkının uzunluğundan, tınılarına kadar her şey; şarkının yarattığı rahatlatıcı etkisini belirleyen faktörlermiş. Yoğunluktan ve stresten kaynaklanan gerginliği, bu ve diğer rahatlatıcı şarkılar sayesinde üzerimizden atabileceğimizi iddia ediyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=CySNhHVAokQ
Bu şarkının rahatlatıcı olduğunu belirlemek için bir deney yapmışlar. 40 kadın katılımcıya, sınırlı bir süre içinde verilen belirli sayıdaki bulmacaları çözmeleri söyleniyor. Bu görev ile katılımcılar üzerinde belli bir düzeyde stres yaratılıyor ve bu süreç boyunca kalp ritimleri, tansiyonları, nefes sıklıkları ve beyin dalgaları ölçülüyor. Bu gözlemler sonucunda ortaya çıkıyor ki Weightless; stres azaltma ve sakinleştirme açısından diğer şarkılardan %11 daha başarılı. Deneye dahil edilen şarkıların neler olduğu ya da neye göre belirlendikleriyle ilgili bir açıklama bulamadım ama; bu şarkının etkisiyle ilgili açıklama şu şekilde:

“Şarkıyı dinlerken, kalp ritminiz de aşamalı bir şekilde şarkının ritmine uyum sağlıyor. Şarkının sekiz dakikalık uzunluğu da önemli bir faktör, çünkü eğlence adını verdiğimiz sürecin gerçekleşmesi için en az beş dakika geçmesi gerekir. Kalp ritminin düşmesi, aynı zamanda tansiyonu da düşürür. Şarkının armonik aralıkları (veya notaların arasındaki boşluklar) bir tür coşku ve rahatlık hissi veriyor. Tekrar eden melodilerin olmaması ise; beynin tamamen kendini kapatmasını sağlıyor, zira beyin bu sayede bir sonraki melodinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışmıyor. Rasgele tınılar, daha derin bir rahatlama haline geçilmesine yardımcı oluyor. Son etmen ise, Budist ilahilerini anımasatan, uğuldayan, süzülen sesler. Yüksek tonlar uyarıcıdır, ancak düşük tonlar insanı bir çeşit trans haline geçirir.”

Akademinin araştırmasına göre en rahatlatıcı 10 şarkı:
1. Marconi Union – Weightless
2. Airstream – Electra
3. DJ Shah – Mellomaniac (Chill Out Mix)
4. Enya – Watermark
5. Coldplay – Strawberry Swing
6. Barcelona – Please Don’t Go
7. All Saints – Pure Shores
8. Adele – Someone Like You
9. Mozart – Canzonetta Sull’aria
10. Cafe Del Mar – We Can Fly

Leave a Reply