National Geographic’den 2014’ün En Güzel Fotoğrafları

2014’ün sonlarına gelirken, en prestijli fotoğraf yarışmalarından olan ‘National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’ bu yıl için sona erdi. Yarışmanın Türkiye ayağının kazananları ve ön elemeyi geçenler resmi sitede açıklandı.  Türkiye jürisinde foto muhabiri Ara Güler,  ‘NG Uluslararası Edisyonlar Fotoğraf ve Tasarım Editörü’ Darren Smith ve ‘Sizin Kareniz’ fotoğraf direktörü Monica Corcoran yer alıyor. Yarışma 3 temel başlıkta toplandı: ‘Doğa’, ‘İnsan’ ve ‘Mekan’. Bunların dışında, ‘Akmerkez özel kategorisi ‘olarak ‘farklılık’ başlığı var. Kategorilerde birinci olanlar 2500 dolar ödül kazanacak ve fotoğrafları Nat Geo aylık dergisinde yayınlanacak. Büyük ödülü alacak kişi ise 10.000 dolar kazanacak ve Nat Geo’nun Ocak 2015’te Washington’da yapacağı fotoğraf sergisine katılacak. Kazananın Washington’daki sergi için ulaşım ve konaklama masrafları da NG tarafından karşılanacak.

Kategorilere göre yarışmanın Türkiye ayağının kazananları:

‘İNSAN’

Kategori Birincisi

2319_a_60

Fotoğraf Sahibi: Ahmet Demir

Ahmet Demir, Vietnam’da teknede konakladıkları bir tura katılmış ve bu fotoğrafı da orada çekmiş. Gece teknede gezinirken telefonuyla oynayan bu genci görmüş ve fotoğraflamış. Arkadaki manzara ve gencin yüzüne yansıyan soluk ışık çok güzel görünüyor; ama benim en çok hoşuma giden şey fotoğrafın geneline hakim olan karanlık ve dinginlik ile arka plandaki canlı ışıkların beklenmedik uyumu oldu.

Kategori İkincisi

 

2319_a_61

Fotoğraf Sahibi: Selçuk Özgüleryüz

Tütünlerin kurutulmak için yerleştirildiği seranın çekildiği bu fotoğrafta, mavi-yeşil renkler nedeniyle su altındaymış hissi veren çatı ve dalgaları anımsatan yan yana dizilmiş tütünler dikkat çekiyor.

Kategori Üçüncüsü

 Fotoğraf Sahibi: Yavuz Selim Turan

Fotoğraf Sahibi: Yavuz Selim Turan

Ortaokul öğretmeni olan Yavuz Selim Turan, bakışlarını beğendiği bu öğrenciyi fark etmiş ve hazırlıklarını yaparak modelini fotoğraflamış. Bu fotoğrafın siyah fonu içinde modelin mavi-gri gözlerini ve bakışını gerçekten çok sevdim. Hatta ikinciliği tütün serasından daha çok bu fotoğrafın hak ettiğini düşünüyorum. İkinci olan fotoğraftaki dalga ve su hissi de gerçekten güzel; ama onun, ‘Mekan’ başlığı altında kazananlara girmesini beklerdim. Afgan kızını andıran bir modelle çalışılmış bu fotoğraf, ‘İnsan’ başlığına tam olarak uyan kaliteli ve sade bir fotoğraf.

‘MEKAN’

Kategori Birincisi

Fotoğraf Sahibi: Aytül Akbaş

Fotoğraf Sahibi: Aytül Akbaş

Fotoğraftaki fırtına, kuşlar, gökyüzü, denize açılana kadar ilerleyen iç içe yuvarlaklar, renkler, şemsiye ve fırtınanın ortasında kalmış belirsiz bir insan çok güzel bir görüntü oluşturmuş ve birinciliği hak etmiş.

Kategori İkincisi

Fotoğraf Sahibi: Seyit Konyalı

Fotoğraf Sahibi: Seyit Konyalı

Çilek tarlasında çalışan çiftçi ve onun yanında oyun oynayan köpekleri görüntüleyen fotoğrafçı bu anı yakaladıktan hemen sonra; çiftçi, köpeklerin tarlaya girdiğini fark ederek eğlencelerini sonlandırmış.

Kategori Üçüncüsü

Fotoğraf Sahibi: Bilal Arslan

Fotoğraf Sahibi: Bilal Arslan

Parlak ışıklar ile gökdelenler arasında göze çarpan camii, kristalden yapılmış gibi ışıl ışıl parlıyor ve spiritüelliğin etkilerini yansıtıyor.

‘DOĞA’

Kategori Birincisi

Fotoğraf Sahibi: Ahmet Turan Kural

Fotoğraf Sahibi: Ahmet Turan Kural

Kocaeli Arızlı’da çıkan yangında çekilen bu fotoğraf çok etkileyici ve birinciliği kesinlikle hak ediyor. Dumanlarla kaplanmış gökyüzü ve helikopterden boşaltılan su birbirine karışmış. Dimdik duran ağaçları ve düzeniyle her zaman kendine hayran bıraktıran orman; bu fotoğrafta eğik duran, düşmüş ve yanmış ağaçlarıyla yangının felaketini anlatıyor.

Kategori İkincisi

Fotoğraf Sahibi: Hatice Ünal

Fotoğraf Sahibi: Hatice Ünal

Alzheimer hastası olan annesine balkonda kahvaltı hazırlarken ağaçtaki kırlangıçları gören Hatice Ünal, annelerinin onları beslemesi için ayva dalına dizilmiş kırlangıçları fotoğraflamış.

Kategori Üçüncüsü

Fotoğraf Sahibi: Sedef Işık

Fotoğraf Sahibi: Sedef Işık

Hayvanların, doğal yaşam alanlarına insanların müdahalesi sonucunda, nasıl adapte olduklarını gösteren bir fotoğraf. Dubai’de yol kenarında çekilen bu deve bizim için garip bir kare oluştursa da; aslında aynı şeyi yol kenarında gezinip çöp tenekelerinden fırlayan kedilerde biz de yaşıyoruz. Sadece iklim ve coğrafya farkından dolayı örneklerimiz farklı o kadar.

 

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Dilara Günışık

    Bakarken referans görülen yerler, mekanlar, yüzler, algılar o kadar etkileyici ki… yalnız insan kategorısındeki 2.lik ödüllü iş, Selçuk Özgüleryüz ün işi birinci olmalıymış bana göre.