2014-05-03 142

Geçtiğimiz hafta Cer Modern’de izleme fırsatı bulduğum ‘Masanın Altında Kış’; uzun zamandır gittiğim en eğlenceli tiyatro oyunuydu diyebilirim. Fransız yazar Roland Topor’un eseri olan Masanın Altında Kış, çevirmenlik yapan genç bir kadının (Florence Michalon) masasının altını bir göçmene (Dragomir) kiralamasını anlatan bir kara mizah. Yazar, oyunla ilgili; “Göçmenler insanlık düzeyinin altında muamele gördüklerine göre, masanın altında yaşamaları da anormal görülmemelidir.” diyor ve bu da oyunun göçmenlerin sorunlarına değindiği izlenimini veriyor. Fakat aslında konu; göçmen kiracıya değil de, daha çok genç kadının yalnızlığına ve göçmenle aralarındaki romantik hikayeye yoğunlaşıyor. Oyunun başında masada oturmuş, çevirmenlik yapan genç kadını görüyoruz ve biraz ardından da masanın altında yaşayan bir adam fark ediyoruz. Bu durum oyuna doğal olarak gelişen bir absürtlük katıyor.

2014-05-03 145

Oyunun içinde cinsellik içeren espriler bulunuyor; ama hepsi çok tatlı bir şekilde sahnelendiğinden hiç rahatsız edici gelmiyor. Ayak fetişi olma durumu bolca yer alıyor oyunda, malum göçmen adam masasının altını kiraladığı genç kadının bacaklarının dibinde yaşıyor. Bir sahnede çevirmenlik yapan genç kadının düşen düğmesini aramak için masanın altına girmesiyle göçmenle aralarında yaşanan yakınlaşma, çikolata yemeyi fazla kaçırınca göçmene ısrarla “Beni mutlu et.” demesi, kadın cinselliğini barındıran kelimelerin oyunda yer alması gibi örnekler; oyunun romantik ağırlıklı olduğunu açıkça gösteriyor.

Dekor da, kadro da sadeydi ama karakterler oldukça abartılıydı. Zaten, oyunu genel olarak sanki çizgi film izlermiş gibi seyrediyorsunuz. Oyuncuların mimikleri ve hareketleri; çizgi film gibi abartılı ve komik. Hele ki göçmen karakterin davranışları, aksanı ve tipi oldukça abartılıydı. Şöyle söyleyebilirim, abartılı oyunları sevmeyen birisi olarak; ben bile hem karakterleri, hem de oyunu sevimli ve eğlenceli buldum. Ayrıca, bu genç kadronun oyunun sonunda çıkıp sahneye ve seyircilere hoş bir teşekkür konuşması yapması da güzeldi. Benim gittiğim oyun Cer Modern’deki son seanstı ama eğer bir yerde rastlarsanız bu eğlenceli ve sıcacık oyuna gitmenizi tavsiye ederim.

2014-05-03 158

Oyunun künyesi:

Yazan:Roland Topor

Çeviren:Esen Özman

Yöneten: A.Anıl Altunkaya

Oyuncular:

Florence Michalon: Belgin Karar

Dragomir: Cem Karar

Gritzka: Hami Mavrigan

Raymonde Pouce: Gökçe Taner

Marc Thyl: Tansel Aytekin

Leave a Reply