Zimoun-03

İsviçreli sanatçı Zimoun, kullandığı basit malzemelerle geniş ve etkileyici ses platformları yaratıyor. Ses mimarisi de denilen eserlerinde; karton kutular, plastik toplar, metal şeritler ve basit mekanik motorlar kullanıyor. Zimoun hiç sanat eğitimi görmemesine rağmen, küçüklüğünden beri seslere ve objelere ilgi duygunu hatta takıntılı olduğunu söylüyor. Minimalizmi kullanarak, modern hayatın içindeki kaosa gönderme yapıyor. Ses platformunu yaratırken birbirinin aynısı olan hareketli objelerden oluşan kapalı bir sistem oluşturuyor ve bu yapay ortamda çıkan seslerle yaşadığımız dünyanın sade bir kısmını sergiliyor.

Sanatçı, küçükken kazan dairesinden gelen seslere dikkat ettiğini söylüyor. Makinenin çalışırken çıkarttığı ses ve titreşimler ile durduğu zaman çıkan soğuma sesleri ve durgunluk, sanatçının hala aklındaymış. Bu sesler de ona sanki kazan dairesinin bir karakteri varmış hissini verirmiş. Bununla ilgili verdiği bir röportajda şunları söylüyor: “Çalışmalarımda, farklı ilgi alanlarım bir şekilde bir araya geliyor ve ses de kesinlikle bunlardan biri. Ayrıca genel anlamıyla basitliğe, indirgeyici metotlara ve sistemlere de ilgi duyuyorum. Bir şeyi aktif hale getirmeye, yaratıma, alan ve mimariyi dönüştürmeye ve bir şekilde ‘canlı’ olan davranışlara; mesela şu bahsettiğim kalorifer kazanının bir kişilik kazanmasına, ‘birisine’ dönüşmesine. Evet gerçekten, şişko ve kocaman birisine dönüşmesine!”

Yarattığı ses platformlarını incelediğimizde, eklediği objeler görsel olarak hayran bırakacak bir düzen ve uyum içinde; ama buna rağmen çıkarttıkları sesler karışık ve düzensiz yapıda. Benim ilgimi çeken şey bu oldu; düzenli ve tıpatıp gözüken sistemlerden çıkan kaotik ses nedense rahatsız edici bir etki yaratıyor. Videoların çoğunu izlerken görsel olarak çok zevk alsam da; sesin bir süre sonra durmasını ya da azalmasını istedim. Modern hayatın kaosunda bu seslerin binlercesi her an kulağımızda, o yüzden ortaya çıkan tek tip sesin böyle rahatsız edici olması şaşırtıcı.

Sadece ses mimarisinden yararlanarak mekanik platformlar kurmuyor sanatçı. Bükülen bir metalin açılırken çıkarttığı sesler ya da tahtakurularının kendilerine yol açmaya çalışırken çıkarttığı sesler de çalışmaları arasında.

Leave a Reply