Frida Kahlo’nun Gizli Aşk Mektupları Satıldı

0f5e4d35-d8a8-4c23-8970-dca639273300-2060x1236

Ünlü Meksikalı sanatçı Frida Kahlo’nun gizli aşk mektupları, 15 Nisan’da New York Doyle müzayede evinde açık arttırmayla 137 bin dolara satıldı. Frida, satılan 25 aşk mektubunu da Jose Bartoli’ye yazmış. Mektupların tarihleri 1946’dan başlayıp 1949’a kadar gidiyor. Bartoli, 100 sayfayı aşan bu mektupları 1995’te ölene 28920243kadar saklamış ve şimdi de Bartoli ailesi bundan 20 yıl sonra o mektupları açık arttırmayla satmaya karar vermiş. Frida ile Jose, New York’ta tanıştıklarında Frida geçirdiği bir otobüs kazasından dolayı omurgasından ameliyat geçirmişti ve iyileşme sürecindeydi. New York’da başlayan aşk kaçamağı, Frida Meksika’ya evine ve kocasına döndüğünde de devam etti. Frida’nın eşi, aynı zamanda dünyaca ünlü sanatçı Diego Rivera idi. Bu mektuplaşma, üç yıl boyunca Frida’nın arkadaşları ve kardeşi Cristina’nın yardımlarıyla gizlice sürdürüldü.

Bu mektuplar çok değerli; çünkü Frida’yla ve sanatıyla ilgili hiç yayınlanmamış özel bilgiler içeriyor. Mektuplarda yer alan önemli noktalardan bazıları; Tree of Hope adlı resmiyle ilgili bilgiler, duyduğu hamilelik kuşkusu, kocasıyla olan ilişkisi, kişisel sorunları ve Bartoli’ye olan aşkı. Ayrıca; mektupların içine Frida tarafından iliştirilmiş çizimler, fotoğraflar, kurutulmuş çiçekler ve bunlara benzer birçok andaç var.

1946 Ekim’inde mektubunda şunları yazmış Frida Kahlo:

“Bartolim… Ben nasıl aşk mektubu yazılacağını bilmem. Ama olanca içtenliğimle seslenmek istiyorum. Size aşık olduktan sonra hayatımdaki her şey güzellikle sarmalandı, aşkın farklı bir tadı var, adeta yağmur gibi… Biliyorsun, gökyüzüm, sen benim üzerime yağıyorsun ve ben seni toprak gibi karşılıyorum.”

Jose Bartoli

Jose Bartoli

Hayden Herrera, Frida’nın biyografisi üzerinde çalışırken Bartoli’yle röportaj yapma fırsatı bulmuş; zaten bu mektupların varlığı da Herrera’nın biyografi çalışması sayesinde ortaya çıkmış. Herrera, Jose Bartoli için şunları söylüyor: “Bartoli, Frida’ya olan aşkını hiç yitirmedi. Ona Frida’yı sorduğunuzda ondan büyük bir saygıyla ama çekinceyle bahseder. Hayatı boyunca Frida’dan kalan küçük objeleri bile özenle koruyup tüm mektuplarını da saklamış.”

Frida bazen, mektuplarının çocukça ve saçma bulunmasından korkarmış. Bu yüzden Bartoli’ye söylediği şeylerden birisi de, aşk mektuplarının akıllıca ya da aptalca yazılamayacağı; çünkü onların sadece ‘gerçek’ olduğuymuş. Frida, bir mektubunda Bartoli’ye yazdıklarını şöyle açıklıyor: “Küçük bir kız caddeyi geçiyor ve sana bir çiçek veriyor ama sebebini hiç bilmiyor.”

Leave a Reply