11040349_10153096096785688_1646840187_n

BSO’nun 7 Mart’taki Dünya Kadınlar Günü konseri, dünyaca ünlü konuklarıyla ve müziğe renk katan dansçılarıyla çok renkli bir programa sahipti. Açılış, Zeynep Gedizoğlu’nun ‘Kayıp Sessizliğin Anısına Rağmen’ adlı eseriyle yapıldı ki; benim konserde en beğendiğim eserdi diyebilirim. Sanki bir filmin içindeymişsiniz gibi hissettiren, tedirgin edici bir havası vardı. Berlin’de yaşayan Gedizlioğlu; bu eseri, 2012’de ‘Borusan Kültür Sanat’ için bestelemişti ve bu konserde de Ankara’daki ilk seslendirilmesi yapıldı. Zeynep Gedizlioğlu, eseriyle ilgili şunları söylüyor: “Bu yapıt, benim için, bir süredir neredeyse hep olduğu üzere, başlangıçta benim de henüz bilmediğim, ve fakat besteleme süreci içinde, keşfetmeyi umduğum birşeyi aramaya çıktığım yolculuğun bir ürünü ya da o yolculuğun hikayesi.” Gerçekten de; bestesi bir şeyler aratıyor, hep bildiğiniz o bestenin içinde bir şeyler ararken kayboluyorsunuz.

Konseri Polonyalı şef Patrycja Pieczara yönetti ve ben ilk defa kadın bir şefin yönettiği bir konser izleme imkanı buldum ki, kadınlar günü teması açısından oldukça anlamlıydı. Şefin, konseri tüm inceliğiyle; adeta dans edermişçesine yönetmesi, etkileyici ve saygı uyandırıcıydı.

Konserde ikinci eser olarak; Polonyalı ünlü müzisyen Marta Klimasara’nın, Vladislav Blazhevich’in ‘2. Marimba Konçertosu’nu yorumlaması yer aldı. Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı, eserin ardından gelen istek üzerine sahneye tekrar çıkarak seyircilerini kırmadı.

11039492_10153096096395688_2024134629_n

Konserin ikinci yarısı ise, tamamen tango üzerineydi. Bandoneon sanatçısı Tolga Salman, düzenlemelerini yaptığı, Astor Piazzolla’nın ‘Yeni Tango Stilince Yedi Parça’sını sundu. Konserde yer alan tango eserleri; Michelangelo 70, Milonga del Angel (Meleğin Dansı), Concierto Para Quinteto (Beşli için Konçerto), Invierno Porteño (Buenos Aires’de Kış), Adios Nonino (Elvada Büyükbaba), Oblivion (Yokoluş) ve Libertango (Özgür Tango) idi. Bu kısımda sahnede dansçılar için bir alan açıldı ve romantik bestelere dansçılar da eklenince, hıncahınç dolu salona tamamen Tango hakim oldu. Konsere Yasemin Oğuz, Murat Gürmen, Deniz Kusun ve Macit Şirin danslarıyla eşlik ettiler.

Gelecek Program:

14 Mart 2015 20.00 Bilkent Konser Salonu

‘Beethoven&Strauss’

Stefan Asbury, şef

Alexie Volodin, piyano

L. van Beethoven | Piyano Konçertosu No.5, Mi bemol major, Op.73 “İmparator”

Strauss | Zerdüşt Böyle Buyurdu, Op.30

http://www.mybilet.com/event/17047/bso-ndash-14-iii-beethoven-ve-strauss/

Leave a Reply