tiyatro
Peynirli Yumurta; Ferenc Karinthy tarafından yazılmış, modern yalnızlığımızı ve güvensizliğimizi işleyen küçük bir oyun. Geçtiğimiz hafta içinde Ruhi Bey Sahnesi’nde gittiğim oyunun başrollerini Başak Vural ve Burak Küçükosman paylaşıyor. Oyun, içeri girip masanıza yerleştiğiniz ve sonra isterseniz gidip biranızı aldığınız bir barda oynanıyor. Olaylar, barda garson olarak çalışan genç bir kadın ve barın kapanmasına çok az bir süre kala gelen bir müşteri arasında geçiyor.

peynirli-tumurta-3Genç kadın, aslında bir fizyoterapist ama oğluna bakmak için barda çalışmak zorunda kalıyor. Bara gelen adam ise; o gece sevgilisinden ayrılmış ve gördüğü ilk kadınla beraber olmayı kafasına koymuş birisi. Karakterler arasındaki ilişki, kadının ters ve güvensiz tavırları ile adamın ısrarcı ve alaycı halleriyle başlıyor. İlerleyen dakikalarda ise, iki yabancının birbirlerine nasıl herkesten daha çok açılabileceğini ve sebepsiz sevebileceğini görüyoruz.

İkisi de ayrı ayrı zedelenmiş ruhlarını kimseye anlatmadan günü geçiren insanlarken; birbirlerine açılmaları, aralarında tarifsiz bir ilişki oluşturuyor. Tam olarak adı konmuyor, zaten oyun içerisinde de sürekli gelgit şeklinde kendilerinin de emin olamadığı bir sıcaklık oluşuyor aralarında. Birisi terk edilmiş, diğerinin yerine başkası tercih edilmiş; en sonunda ikisi de yapayalnız kalmış insanlar.

Hikaye sıcak ve ilgi çekici olduğundan oyun, seyirciyi hiç sıkmadan kendini izlettiriyor. Ankara’daki ilk bar tiyatrosu olarak seyircisini ağırlayan sahne, sanki gerçekten bir bara gitmişsiniz ve yan masanızda dönen olaylara kulak kabartıyormuşsunuz hissi veriyor. Bu, rahat ve farklı ortamın oluşmasında oyuncuların da etkisi büyük. Ses tonları, görünüşleri ve diyaloglarıyla; yani kısaca oyunculuklarıyla abartıdan uzak, doğal ve sıcaklar.

Ben çok beğendim ve fırsat bulan herkesin gitmesini öneririm. ‘Peynirli Yumurta’ ismi ise, oyun içerisinde geçen tatlı bir bölümden ileri geliyor. Tek perdelik oyun, 1 saat kadar sürüyor. Sahnenin yeri oldukça kolay ve merkezi; Kavaklıdere-Budak Sokak’ta.

Leave a Reply