Out Among the Stars: Johnny Cash’in Saklı Şarkıları

91ZGqKs-0lL._SL1500_

Johnny Cash’in şimdiye kadar dinleyiciyle buluşmayan şarkılarından oluşan ‘Out Among the Stars’, 2014’te Sony Music etiketiyle çıktı.

Country denince akla gelen ilk isimlerden biridir Johnny Cash. Etkileyici ses tonu, sade tarzı, çalkantılı hayatı ve politik duruşuyla son yüzyılın en hatırı sayılır müzisyenleri arasında yer bulabilmiş olan Amerikan müzisyen Johnny Cash’in, nam-ı diğer “siyah giyen adam“ın, şimdiye dek gün yüzüne çıkmamış kayıtlarının bulunduğu “Out Among the Stars” geçtiğimiz aylarda müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

cash-lake-AP

Sanatçının Hendersonville, Tennessee’deki evindeki arşivde bulunan kayıtlar, 80’lerin başına ait.

Johnny Cash’in, 80’lerin başında yapımcı ve aranjör Billy Sherrill ile kaydettiği “Out Among the Stars” albümü, sanatçının Columbia Records şirketiyle yapmış olduğu mukavelenin feshedilmesi üzerine 1986’da ortadan kaybolmuştu. Yıllarca kimsenin sözünü etmediği bu şarkılar, 2012’de sanatçının oğlu John Carter Cash tarafından Cash’in Hendersonville, Tennessee’deki evinde yapılan kapsamlı taramadan sonra ortaya çıkmıştı. Oğul Cash,”Annem ve babam hiçbir şeyi çöpe atmazdı.” diyor. Öyle ki; Cash’in 1969’da sunmaya başladığı 58 bölümlük “The Johnny Cash Show”un orijinal ses kayıtlarından tutun da, Suudi Arabistan prensi tarafından Cash’e hediye olarak gönderilen deve eyerine kadar ailenin eline geçen hemen her şeyi evin arşivinde bulmak mümkün.

Arşivden çıkan kayıtlar üzerinde yürütülen 18 aylık bir restorasyon sürecinin akabinde piyasaya sürülen şarkılar, Johnny Cash’in hem kişisel hem de profesyonel hayatında türlü zorluklarla boğuştuğu bir dönemin ürünü. Johnny Cash’in amansız bir biçimde uyuşturucu batağına saplandığı, yapımcıların ise daha çabuk tüketilecek pop tandanslı country şarkılar arayışına girdiği 1980’lerin başında yazılan parçalar dönemin hissiyatını derin bir şekilde yansıtıyor. Albümdeki eserlerden ‘I Came to Believe’i uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için yattığı Betty Ford Sağlık Merkezi’nde yazıyor Cash. Sanatçının tekrardan yüzünü yaratıcıya dönüşünü ve huzur arayışını konu alan parçayı, oğlu “babamın inancını ifade ettiği en dokunaklı şarkı” olarak tanımlıyor.

g_JohnnyCash

Arşivdeki kayıtlar, Johnny Cash’in kişisel hayatında uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ettiği; profesyonel hayatında ise pop tandanslı country şarkıları talep eden prodüksiyon şirketleriyle anlaşmazlığa düştüğü yıllara ait.

Columbia Records’un, 80’lerin başında Cash’in klasik tarzından ümidini kestiği için rafa kaldırdığı albümdeki eserlerin bazılarının gitar solosunun dahi kaydedilmemiş olduğunu söylüyor oğul Cash. Eksik parçaları tamamlamak için Marty Stewart, Buddy Miller ve Barry Douglas gibi tanınmış müzisyenlerle anlaşan John Carter Cash, böylece parçaların orijinalliğini bozmamaya gayret ederek günümüze ulaşmasını sağlıyor. Albümde Johnny Cash’in solo şarkılarının yanı sıra, country müziğin ünlü isimlerinden Waylon Jennings ile beraber seslendirilen “I’m Movin’ On” ve sanatçının eşi June Carter Cash’in eşlik ettiği “Baby Ride Easy” gibi düetler de bulunuyor.

Johnny Cash and June Carter Cash

Arşivde Johnny Cash’in eşi June Carter ile yaptığı meşhur düet “Baby Ride Easy”nin stüdyo kayıtları da mevcut.

2014’ün en çok merak edilen albümlerinden biri olan “Out Among the Stars”ı AllMusic‘ten Stephen Thomas Erlewine, “80’lerdeki en güçlü Cash albümlerinden biri, neşeli ve parlak” olarak nitelendiriyor. Rolling Stone’dan Rob Tannembaum ise “Bu piyasaya sürülmemiş şarkıların, sırf kontratın gereklerini yerine getirmek için yapılmış alelade, uyuşuk eserler olduğunu düşünebilirsiniz. Halbuki Cash’in en lakayıt dönemlerinin mahsulü olsa dahi, bu parçalarda belli bir ağırlık, ahlaki karmaşa ve acımasız bir mizah olduğunu görebilirsiniz.” diyor.

Johnny Cash’in yaklaşık 30 yıl önce kaydettiği eserlerden oluşan “Out Among the Stars”ın; sanatçının sadık hayranları için oldukça değerli bir sürpriz olduğu açık. Fakat onlar için henüz keşfedilecek çok şey var. Zira John Carter Cash, ellerinde henüz piyasaya çıkmamış birçok malzemenin olduğunu, arşivden devşirilen bu şarkıların da uygun bir şekilde kullanılarak önümüzdeki yıllarda değerlendirileceğini belirtiyor.

Albümde yer alan parçalardan She Used To Love Me A Lot’a ait video klip:

http://vimeo.com/88944100

Leave a Reply