Akatsuki/Şafak: CerModern’de Japon Kültürü Kuşağı!

Yaşayan Japon sanatçıların geleneksel ve çağdaş eserlerinin derlendiği Akatsuki/Şafak adlı sergi, 9 Nisan’da bir konser ile açılışını yaptı ve  26 Nisan’a kadar CerModern’de ziyaret edilebilir. Yaklaşık 100 eserin yer aldığı bu organizasyon hem heykel, kaligrafi, fotoğraf, resim veya seramik gibi evrensel çalışmalara, hem de origami, haiku veya tanka gibi Japon kültürüne özgü eserlere ev sahipliği yapıyor. Barındırdığı geniş sanatsal yelpaze dolayısıyla, Japon kültürüne özel bir merakı olmayan kişilerin dahi sergide ilgiyle karşılayacağı eserler bulabileceğini söylemek çok da zor değil.

DSC_0284

Uzak Doğu ve Batı medeniyetleri arasında etkili bir kültürel arabulucu olarak konumlandırılan sergi, yerelin tanıtımını yapmakla birlikte küresel beklentileri karşılamaktan da uzak değil. Ülkeler arasındaki iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi gibi kapsayıcı bir hedefe de sahip olan sergide, Japon sanatının kendine has zenginliği gözler önüne seriliyor.

Screenshot_4

Yubido Inc. ile CerModern işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlik, yaklaşık 10 sene önce Türkiye’ye yerleşen Japon sanatçı Atsuko Suetomi’nin verdiği koto dinletisinin ardından geçen hafta Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de yaşayan koto sanatçısı Atsuko Suetomi, kurduğu Japon Müziği Topluluğu aracılığıyla iki ülke arasındaki kültür bağını zenginleştirmeyi hedefliyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Japon müziği ve kültürünü tanıtmak amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenleyen Suetomi’nin öncülüğünde kurulan “Japon Müziği Topluluğu” üyelerinin sergi öncesi verdiği koto dinletisi katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Ankara merkezli topluluğun üyelerinden Ayşenur Atmaca, geleneksel koto çalgısını 3 yıl kaldığı Japonya’da öğrendiğini ve Türkiye’de topluluk yoluyla bu hobisini sürdürdüğünü belirtti. Özellikle Japon kültürü ve kotoya ilgi duyan gençlere kapısını açan topluluğun İstanbul’da da bir şubesi bulunuyor. Japon Müziği Topluluğu ile iletişim Facebook sayfası üzerinden sağlanabilir.

Sergiye dair ayrıntılı bilgi için etkinliğin resmi sayfası ziyaret edilebilir.

Leave a Reply