Ekran AlıntısıBu yıl ilki düzenlenecek olan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen ‘Yeşil Ekran Üniversiteler Arası Kısa Film Yarışması’ başladı. Toplamda 100.000 TL ödül dağıtılacak olan yarışmada 1. olan öğrenciye 30.000 TL ödül verilecek. İkinci 20.000 TL, üçüncü ise 10.000 TL kazanacak. Ayrıca mansiyon ödülü kapsamında da, 8 kişiye 5.000 TL ödül verilecek. Yarışmanın amacı; üniversiteli gençler arasında ‘çevre’ bilincini oluşturmak.

15 Kasım’da başvuruları açılan yarışmaya katılım, tüm üniversite öğrencilerine açık. Katılacak olan grupların en az üç kişiden oluşması şartı var. Katılım ücretsiz ve yarışma dili Türkçe.Yarışmaya, belgesel ve animasyon türünden katılmak da mümkün.

Tüm katılım koşullarını sağlayan üniversite öğrencilerinin, jenerik dahil 10 dakikayı geçmeyen filmleriyle 15 Ocak 2015 Perşembe günü saat 18:00’e kadar www.yesilekrankisafilm.com web sayfasından ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Yarışmaya başvurmak isteyenler, başvuru formunu, eserin dört adet DVD kopyasını, kısa filme dair 10 set fotoğrafını, filmin senaryo ve müzik eserlerinden doğan telif hakları ve ilgili izinlerin alındığına dair belgelerini ve grupta yer alan öğrencilere ait öğrenci kimlik fotokopilerini Türkiye Çevre Koruma Vakfı’na (TÜÇEV) göndermeli. Ön kaydı yapılan film sahiplerinin, 15 Şubat 2015 tarihine kadar filmlerini göndermeleri gerekiyor. 21 Şubat 2015 tarihinde olacak olan jüri değerlendirmesinin ardından seçilen filmler arasından, 15 Mart 2015’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle ödüller sahiplerini bulacak.[box_light]

Yarışma konuları şu şekilde:

* Belediye, ambalaj, endüstriyel, maden, tıbbi ve özel atıklarının geri dönüşümü ve ekonomiye, istihdama yönelik katkıları.

*Deniz ve kıyı suları, denizcilik faaliyetlerinin çevreye etkileri, sahillerin temizliği.

*Sanayi kaynaklı hava kirliliği, çevresel gürültü kirliliği, Isınma ve motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği.

*Ozon tabakasının korunması, sera gazları, iklim değişikliği ve küresel ısınma.

* Zararlı kimyasalların etkileri, insan ve çevre sağlığına zararları.

*Sanayi atıksu kirliliği, kentsel atıksu kirliliği, toprak kirliliği, atıksu teknolojileri;  bu çerçevede yapılacaklar ve gösterilmesi gereken hassasiyetlere dikkat çekmek.

[/box_light]Yarışma ile ilgili tüm duyurular ve başvurular hakkında detaylı bilgi:

http://www.yesilekrankisafilm.com/

Leave a Reply