UntitledProfesyonel tanıtım ve reklam fotoğrafçısı Laleper Aytek’in 14. kişisel sergisi açıldı.  ‘Non Paris’, İstanbul Fransız Kültür Merkezi‘nde 31 Ocak 2015 tarihine kadar ziyaretçileri bekliyor. Sergi ziyaretçilere ücretsiz. Non Paris sergisi, sanatçının iki yıllık bir çalışmasının sonucu olarak, Paris’te çektiği 63 adet siyah-beyaz fotoğraftan oluşuyor.

1960 İstanbul doğumlu sanatçı Laleper Aytek, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu.  Sosyal Ekonomi yüksek lisans eğitimini Oslo Üniversitesi’nde bitirdi. İlk fotoğraf sergisini Türkiye’den dört fotoğrafçıyla birlikte ‘Türkiye’den Fotoğraf’ adı altında Oslo Belediyesi Sanat Galerisi’nde açtı. 1991 yılında kendi tanıtım ve fotoğraf stüdyosunu kurdu. Almanya’nın Duisburg kentinde ise, ilk kişisel sergisi olan “Ayrıntılar” adlı sergiyi 1993 yılında açtı. 2009 yılından itibaren Koç Üniversitesi’nde fotoğrafçılık dersleri veren sanatçı, çeşitli internet sitelerinde ve dergilerde fotoğraf yazıları yazmaktadır. Fotoğraf yazılarından oluşan ilk kitabı ‘Kendine Ait Bir Fotoğraf’ 2005 yılında basılmıştır. Fotoğraf sergisiyle aynı adı taşıyan ‘Non Paris’ adlı fotoğraf albümü kitabı ise sergi açılış sürecinde, Aralık ayında yayımlandı. Non Paris fotoğraf albümü Laleper Aytek’in yazdığı bir şiiri ve ‘Non Paris’ sergisinin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Sanatçı; toplamda 13 kişisel sergi açtı, 22 adet grup serginde fotoğraflarıyla yer aldı.

2012 ve 2014 yılları arasında turist olarak gittiği Paris şehri, Laleper Aytek için hiç bilmediği bir kültür, bir yerdir. Çektiği fotoğraflar sonucunda, sergiye ‘Non Paris’ ismini koymuş. Fotoğraflarla şehrin ve insanların iç dünyalarını yansıtmayı amaçlıyor. Aytek, ‘Non Paris’ sergisini gezip fotoğrafa bakanların Paris’i ve Paris insanını görmesini; bununla birlikte, fotoğrafa bakanların bir kentin ruhunu -o kentin Paris olduğunu anlamadan- hissetmelerini, bir insanın iç dünyasına -Parisli biri olduğunu düşünmeden- bakabilmelerini istiyor.

 

non-paris_11

Non Paris sergisinden bir fotoğraf

non-paris_21

Sergiden başka bir fotoğraf

Kentler her yeni ziyaretçisine farklı biçimde ‘Hoş geldin’ der. Herkesle başka türlü konuşur ve her ziyaretçi her söylediğini duymaz. Bazı söyledikleri herkesin kulağına ulaşırsa da, kimi laflarını ancak bazı insanlar duyar. Kimi kentler çok gevezedir. Kimileri ise herkese her şeyini göstermez, hatta neredeyse saklar. Gizemli, albenili kentler pek çok güzellik sergiler ama bir yandan da çok şey gizler gözlerden.

Paris tanınması kolay (gibi) görünen, vitrini ününe layık bir kenttir. Vitrinini geçip derinliklerine daldıkça herkesin bildiği Paris imgesine durmadan bir şeyler eklenir. Bir şehrin derinleri belki de fotoğrafçı için cesaretli bir iç(e) bakış da olabilir; hep beklediği bir ses, bir itiraz, bir ihlal ya da kavuşma; kendine…”*

 

[box_light]

KAYNAKÇA

* http://www.ifturquie.org/istanbul-2/laleper-aytek-non-paris-2/?lang=tr

[/box_light]

Fotoğraflar http://laleperaytek.com/wordpress/ sitesinden alınmıştır.

 

 

 

 

 

Leave a Reply