Kariyerlerine 2010’da başlamış olsalar da, en iyi çıkışlarını geçtiğimiz aylarda resmi İngiltere listelerinde ilk sıraya yükselerek King ile yapan Years & Years, çoğu müzik otoritelerinin övgülerini topluyor. BBC’nin Sound of 2015 ödüllerini de alan grup, popülaritesini arttırarak yoluna devam ediyor.

262x140

Banyoda şarkı söylerken bas gitarist Mikey Goldsworthy tarafından solist seçilen Olly Alexander; kimilerine Skins’den, kimilerine Great Expectations’dan tanıdık gelecek kadar çok sayıda filmde ve dizide yer almış. Kamerayla iç içe olduğu kliplerinden hemen fark edilen Alexander, henüz 24 yaşında. Grubun synth ve bas’larından sorumlu 3. elemanı ise Emre Türkmen adında bir Türk.

2012’de yayınladıkları single’ları I wish I knew’dan sonra grubun potansiyeli fark edilmiş olacak ki; Kitsuné Records’dan Polydor Records’a geçen Years & Years; Brandy, Aaliyah gibi 90’ların R&B ve Soul öncülerinden ilham aldıklarını belirtiyor; fakat grubun aralarında, 5 saatlik bir Radiohead konuşmasından sonra bir bağ oluşmuş.

Aralarında Metallica, Beatles veya Marilyn Manson fanları olanlar olsa da; şarkılarını çoğunlukla hisleriyle ve duygularıyla ortaya koyduklarını söylüyorlar. Polydor gibi bir ArticleSharedImage-48615gücü arkasına almalarının yanı sıra; çok doğru bir zamanda ortaya çıkmaları başarılarının en büyük sebepleri olarak gösterilebilir…  Son 1-2 yıldır listelerin üst taraflarına konumlanan şarkıların büyük bir çoğunluğunda 90’ların meşhur House ve Soul şarkılarından alınan ‘sample’lar veya ‘cover’lar olduğunu düşünürsek, bu ‘flashback’ten payını alan Bastille, Kiesza gibi isimlerin arasına Years & Years da katılıyor. Biraz R&B, biraz indie pop, biraz da elektronik ile dinlemesi kolay; hafif şarkılarla Ellie Goulding’i, Chvrches’i, Aluna George’u beğenenlerinin de takibine girmiş bulunuyor.

Real, Take Shelter, Desire, King gibi en bilindik single’larını topladıkları Communion albümü 22 Haziran’da yayımlanacak. Ödül aldıktan sonra, mutlulukla beraber tedirgin olduklarını söyleseler de; yakaladıkları ünün uzun süre devam etmesini diliyoruz.

Leave a Reply