4173256-640x360

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelmiş facianın ardından bütün şiirler, mektuplar ve yazılar bir kitap haline dönüştürülüyor.

Bugün birinci yıldönümü olan bu kazanın üzerinden epey bir zaman geçmiş gibi gözükmesine rağmen; geride kalanlara hayatın ne kadar zor olduğu bu yazılarda ortaya çıkıyor. Madenci yakınlarının, ailelerinin ve çocuklarının acılarını hafifletmek amacıyla hazırlanacak bu kitabın yanı sıra; NTV’de yayınlanan ve bir Anadolu Ajansı muhabirinin yaptığı habere göre, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı; Soma tarihinin gençler tarafından daha iyi bilinmesi adına bir madenci müzesi fikrinin ortaya konulduğunu ve hayata geçirilmek için bütün çalışmalara başlandığını belirtiyor.

13221_76029_19052014073451_0Neredeyse Osmanlı’ya kadar dayanan maden ocağının ve ilçenin tarihi oldukça eski. Tüm dünyanın enerji sıkıntısı çektiği dönemlerde; tüm Osmanlı’da bucak bucak kömür aranırken, Zonguldak ile Soma’da bulunan kömür fazlalığıyla bu iller, şimdi de olduğu gibi, enerji konusunda başı çekiyor. Hatta; kömürü ilk bulanların ve madeni işletenlerin kadın olması ise ilgi çekici başka bir detay. Osmanlı döneminde Yunanlıların işgali altında kalan Soma, 1922 yılında bu işgalden kurtuluyor ve bu tarihi kurtuluş günü olarak kutluyor.

İşte bu 100 yıllık madenin, geçtiğimiz sene 301 kişinin ölüme yol açmasının asla unutulmaması gerektiğini vurguluyor Atçı. Bu acıya hala ortak olunmasını ve tüm Türkiye’nin Soma’yı daha da yakından tanımasını istediğini söylüyor. Kurulacak Madenci Evi ile hem kullanılan aletlerin, hem de maden işçilerinin her gün ne gibi sorunlarla başa çıktıklarının anlatılması; belki de böyle bir facianın dışarıdan gözüktüğü haline kıyasla çok daha derin yaralar bırakabileceğine dair detaylar verebilir.

Şimdiye kadar toplanan ve neredeyse iki cilde sığabilecek bu çalışmaların, ileride tekrar aynı acıyı başkalarına yaşatmamak için hepimizde vicdan ve akıl muhakemesi oluşturması, şu an için en büyük temennimiz olabilir.

0,,17633707_303,00

 

 

[box_light]

Kaynakça:

http://www.ntv.com.tr/sanat/soma-mektuplari-kitap-oluyor,5mEcc9eZpE2Pf9E7HJtFDQ

[/box_light]

 

Leave a Reply