Timeline-ad-crop

Şu anda karşınızda, çok eğlenceli ve de çok ilginç bir grup var. Sadece müzik icra etmeyi amaçlamayan J. Wilgoose ve Wrigglesworth ikilisinin; kliplerindeki kayıtlara, ele aldıkları konulara baktığımızda bu kadar özgün olmayı nasıl başardıklarını az çok anlayabiliyoruz. İsminden de anlaşıldığı üzere, eski tarihlerde halkı bilgilendirmek amacıyla yapılmış çeşitli belgeselleri ve propaganda materyallerini alıp müzik ve dans ile harmanlayarak ortaya kelimenin tam anlamıyla matrak işler çıkartıyorlar. Büyük Londra Yangını’ndan, 2.Dünya Savaşı’nda kullanılmış Spitfire uçağının tanıtımına kadar; arasanız da bulamayacağınız kayıtlar son derece nostaljik kareler içeriyor.

Geçtiğimiz hafta çıkardıkları ikinci albümleri The Race for Space’in ilk single’ı Gagarin, 1961’de uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’i anmak amacıyla yapılmış en yaratıcı çalışmalardan biri olabilir.

Public-Service-Broadcasting-Gagarin-Video-620x380Grup üyesi J. Wilgoose bu single için; çok edebi bir çalışma yapmak istemediklerini, kaydı izledikten sonra bütün dünyanın sevdiği bu adamı tekrardan zafer coşkusuyla anmak için akıllarına gelen tek şeyin astronot kıyafetlerini giyip dans etmek olduğunu söylüyor. Düşük bütçe ile çekilen klip ve şarkıya çok uyumlu kareografi, Public Service Broadcasting’i kesinlikle daha sevimli kılıyor.

Geçmişin derslerini geleceğin müziği ile öğretmeyi amaçladıklarını ilk albüm isimleri Inform – Educate – Entertain ile belirten grup, belki de ilk defa retrospektif bakış açısını müziğe taşıyor. En azından ‘geçmiş’; çok somut bir şekilde açığa çıkartılıyor. Bir yandan da, İngilizlerin yine farklı müzik tarzlarına her gün yeni kapılar açtıklarını görüyoruz.

Hep aynı şeyleri izlemekten sıkılanlara iyi gelecek ikilinin isimleri; hemen hemen çoğu konser takviminde yazılı. Ayrıca canlı performansta daha da başarılı oldukları söyleniyor. Ne kadar uzun soluklu olacağını bilemesek de; şimdilik Last.fm’de küçük bir kitle yakalamış ve müzik bloglarının radarına girmiş PSB, kendilerine bir şans tanınmasını fazlasıyla hak ediyor.

p02klxt1

 

Leave a Reply