24 Eylül 1996 tarihinde Trt’nin İzmir stüdyolarında ödül olarak verdiği mikrofon, sanatçının radyodan şarkılarını tüm Türkiye’ye okuduğu ilk mikrofondu.

O yıllara iniyorum. Ağlayayım mı güleyim mi şaşırıyorum. Çok teşekkür ediyorum. Var olun, sağ olun diyorum.” diyerek sevinçli durmasına rağmen ağlamaklı bir ifade ile ödülü alan Zeki Müren, ellerini yanında duran spikerin ellerine kenetlemişti. Az sonra dinlenmek için gitmeyi talep edeceği makyaj odasında, kapıyı açar açmaz fenalaşıp yere düşecekti…

Küçüklüğünden beri şarkılara olan merakı; onu Güzel Sanatlar Akademisi’nden,Maksim Gazinosu’nun sahnelerine kadar getirecekti.İlkokulunu, 382011-zeki-3 ortaokulunu birincilikle bitirecek disiplininin ve çalışkanlılığının,onu “prima donna” yapacak farklılığının yanı sıra son derece naif ve mütevazi oluşu ile bilinen bu adam şarkılarını öyle bir içtenlikle söylerdi ki dinleyenlere duyguyu son damlasına kadar hissettirdi. İstanbul radyosundan yapacağı yayınlar, plağa kaydedilmek üzere okuyacağı şarkılar, yer alacağı filmler herkes tarafından bir hayli merakla takip edilirdi. Dahası, bazılarını kendi tasarladığı parlak ceketleri,makyajı,saçı; onu o dönemin, belki de tüm dönemlerin müzisyenlerinden farklı kılmıştı. T şeklinde hazırlanmış sahneler, orkestra üyelerine tek tip üniformalar, o zamanlar için alışılmışın dışında olsa dahi; Müren bu kadar ilgiyi bestelerinden veya sesinden öte bu yenilikleriyle de üstüne çekmiştir. Son derece tutucu sayılabilecek hatta iki askeri darbeyi geçirecek o dönem halkının bile Zeki Müren’i bu denli sevmesi onun neden bu kadar büyük bir sanatçı olduğu sorusunun belki de en mühim yanıtlarındandır.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü’ne girdiği tarihten itibaren bitirdiği desen çalışmalarından; mektuplarına, fotoğraflarına ve ödüllerine kadar bir çok şey, bir zamanlar hastalığı yüzünden inzivaya çekildiği, şimdi de bir müze haline dönüştürülmüş Bodrum’daki Zeki Müren Sanat Merkezi’nde oldukça görülmeye değer parçalar.

İşte o 24 Eylül günü makyaj odasının kapısında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumalı 18 yıl olan Zeki Müren, halen daha Türk Sanat Müziği’nin en sevilen ismidir. Besteleri, şarkıları aynı kendisine atfediliği gibi “hiç sönmeyecek bir güneş”tir.

http://www.youtube.com/watch?v=0VZ6dqxdZaY

Leave a Reply

3 comments

  1. Entel Adam

    Ruhu şad olsun. Biz onu Türk Müziğine kattıklarıyla anacağız.

  2. Mualla Betül

    Nur içinde yatsın, güzel ve akıcı bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

  3. ....

    Gerçekten bizim gibi 90 nesli bile onu dinliyor, saygı duyuyorsa bu onun mütevazı sanatçı kişiliğine ve güzel sesine bir saygı duruşudur. Huzur içinde yat Sanat Güneşi. Umarım müziğimizin üstündeki bu ölü toprağını atıp yeniden güneşi doğurabiliriz. Saygılarla…