Kurtalan Ekspres Göğü Bir Kez Daha Selamlıyor

Serdar Öztop, Sefa Ulaştur, Bülent Güven, Can Bora Genç ve 72’de Barış Manço’nın kurduğu günlerden beri kadroda var olan Ahmet Güvenç ile devam ediyor Kurtalan Ekspres. Teoman, Emre Aydın, Özlem Tekin, Nev ve Ogün Şanlısoy gibi isimleri içinde barındıran ilk albümleri Göğe Selam, grubun kuruluşundan bugüne kadar yitip giden üyelerine; Barış Manço’ya, Cem Karaca’ya, Bahadır Akkuzu’ya ithaf edilmişti.

baris-manco-27

Cem Karaca ve Barış Manço

Nitekim Göğe Selam 2’de yine iyi isimler var: Hayko Cepkin, Haluk Bilginer, Yavuz Bingöl, Şevval Sam, Duman, Bülent Ortaçgil… Aslına bakarsak bu tarz projelerde şarkıların orijinalini bilenlerle bilmeyenler arasında yorum farkı ortaya çıkıyor. Haliyle orijinalini bilene sevdirmek daha güç ve riskli oluyor ama anlaşılan bu da ilki kadar sevilmiş.

Şarkı Listesi şöyle,

1)     Maden Ocağı – Hayko Cepkin gogeselam

2)     Nem Kaldı – Haluk Bilginer

3)     Eğri Eğri Doğru Doğru – Can Bora Genç

4)     Herkes Gibisin – Fatma Turgut

5)     Uzun İnce Bir Yoldayım  – Yavuz Bingöl

6)     Dostum Dostum – Can Bora Genç

7)     Yaşamak İstemem – Nejat Yavaşoğulları

8)     İşte Gidiyorum – Şevval Sam

9)     Islak Islak – Emrah Karaca

10)   Neredesin Sen – Duman

11)   Sakız Hanım Mahur Bey – Bülent Ortaçgil

12)   Nöbetçinin Türküsü – Niyazi Koyuncu

13)   Gibi Gibi – Umut Kuzey

Şarkılara kısaca göz atarsak, Maden Ocağı yorumsuz bırakmak istediğim bir parça. Evet, şarkı güzel ama Hayko Cepkin ismi geçince beklentim daha yüksek oldu sanırım. Nem Kaldı albüm içindeki en iyi şarkılardan biri olmasa da Haluk Bilginer’in vokali bence dikkat çekecek kadar güçlü.  İşte Gidiyorum, gitar solosu yüzünden mi bilemiyorum albüm içinde daha Anadolu rock havasını hissettiren bir parça. Neredesin Sen, Duman’nın elinden çıkma olunca sübjektif dinlemeye çalışsam da elbette beğendim, derin söylemiş Kaan Tangöze, kendilerine uyarlamışlar, hayli efkarlı…

Kurtalan Ekspres kurulduğu ilk günden beri icraa ettikleri müziğin çizgisini bozmadan ilerlemekte ısrarlı. Elbette 70’lerde onları dinleyenlerin bu albümü bizlerden daha anlamlı bulması kaçınılmaz ama Türkçe rock dinliyorsanız yine de mutlaka dinlemeniz gereken şarkılar mevcut. Bu albümden bir parça koymak istesem de ben de onlar gibi iki büyük sanatçıyı anmak istedim. Aşağıdaki video 1993’te Barış Manço’nun 4×21 Dolu Dizgin programını sunarken konuk ettiği Cem Karaca ile Uzun İnce Bir Yoldayım düeti.

“Gelecek nesiller, kuşaklar tarafından Yâd-ı Cemil olmak. Tek niyetim ve gayretim bundan ibaret…” Barış Manço

http://www.youtube.com/watch?v=Njwjq-0lEGA

 

 

Leave a Reply