5ffc32dc

4 yıldır sessizliğe bürünmüş olan Interpol, geçtiğimiz günlerde 10 şarkılık El Pintor ile yeniden kapımızı çaldı. Interpol da kim hiç duymadım diyenlere önerilecek bir albüm değil onu baştan belirtelim. Çünkü en iyi çıkış çoktan 2002’de Turn On The Brighter Lights ile yapılmıştı; onu tanımak isteyenler bu albümden başlayabilir.

Mutlaka bir yerlerden tanıdık gelecek size bu New Yorklu adamlar. Belki kiminiz Radiohead’e, kiminiz Killers’a, kiminiz Strokes’a benzetecek. Yalan değil, çünkü soy ağacı gibi düşünürsek bu saydıklarımızın hepsi birbirinin kardeşi sayılır. Yol almak istedikleri kulvar Joy Division, Velvet Underground veya Pixies gibi sarsıcı değişimi 80 dönemlerinde yapmış büyük isimlerin kulvarı. Bu değişim etkisini 90 sonlarında göstermekle beraber; Interpol, The Strokes, The White Stripes gibi grupların ortaya çıkış sebebi olmuştu. Elektro gitarla yaratılmış bitmek bilmeyen distorsiyon, başarılı riff’ler, yer yer boğuk kompozisyonlar… Paul Banks, Ian Curtis’in neredeyse mezarından kalkıp mikrofona geçtiğini düşündürtecek kadar soğuk vokalini, kasvetini elden bırakmıyor.

edbe2e1524e0b938d76b7a1c6494e5af1-640x360All The Rage Back Home albümün girişi için uygun, ayakları yere basan bir parça… Tidal Wave, Everything is Wrong öncelikle dikkate alınması gerekenlerden… Karamsarlık hem sözlerden hem vokallerden buram buram hissediliyor. Acaba Carlos Dengler hala aralarında olsaydı daha özgün şeyler dinler miydik sorusu da Interpol hayranlarının aklındadır belki. Kalan üçlü deneyselliğe girmemekte pek bir kararlı.

El Pintor, bu aralar kulakta en ufak kalıcılık yaratmayan, sadece bir popüler şarkıya ve çok zayıf altyapıya sahip sıkıcı indie gruplarının renk geçişinden ibaret veya vintage kıyafetli oğlan-kız kapaklı albümleri arasında adeta elmas gibi parlayacak olduğundan size bir nebze nefes aldırabilir, yeniden alternatif rock, post-punk dinlediğinizi hissettirebilir. Bu indie grupları bohem sarhoşluğunda boğulurken, biz; her ne kadar eski başarısına ulaşamayacağını bilsek de yıllar sonra eski bir arkadaşla oturup konuşma hissi yaratan Interpol ile devam edelim.

 

Interpol – All The Rage Back Home

Leave a Reply