maxresdefault

Aylarca dünya listelerinde ilk beşte kalmayı başarmış, sekiz milyon single satışı ile rekor yakalayan Apologize ile tanıdığımız OneRepublic, ilk kez 30 Mayıs’ta Wolkswagen Arena’da olacak. 2002 Colorado çıkışlı grubun hikayesi, vokalisti Ryan Tedder’ın aniden her şeyi bırakıp, yıllar sonra lise arkadaşı Zach Filkins’ı de yanına alarak yola çıkmasıyla başlıyor.

Çoğumuzun dinlediği şarkı listesine en azından bir şarkısı eklenmiş OneRepublic’i bu kadar başarılı yapan ne? Hissettikleriniz? Hissettirdikleri?

Yalnızca bir müzik yarışmasında birinci olduğu için Timbaland ile anlaşmaya gitmiş Ryan Tedder, içindeki yeteneğin onun bugünkü noktasına gelmesinde son derece küçü41381_OneRepublic-mink bir rol oynadığını söylüyor. Doğru zamanda doğru yerde olmasının yanı sıra, müziğinin ana kaynağı ve motivasyonu olan düşleme gücünü hiçbir zaman yitirmediğini belirtiyor. Tıpkı The Beatles gibi, OneRepublic de oldukça güçlü ve anlamlı sözleri sayesinde dinleyici kitlesinde büyük hayranlık uyandırıyor. Tedder, Apologize’ın sözlerini bitirdikten sonra tüylerinin diken diken olduğunu söylüyor.

Evrensel olmak istediklerini belirten grup, Native albümündeki Counting Stars ile bu amaçlarını adeta haykırıyorlar. Finansal sıkıntılar yaşayan bir çiftin mücadelesinden; bir uyuşturucu bağımlısının kendine verdiği ama boşa giden çabalarına kadar çok farklı şekilde yorumlanan şarkı; sadece içinde taşıdığı ruh ve inanç sayesinde milyonlar tarafından inanılmaz bir beğeni topluyor. Hatta, Ryan Tedder böyle bir başarıyı henüz yakalamamış iken bir ara grubun dağılma noktasına geldiğini; fakat onları bu karardan geri döndüren şeyin, hayranlarından gelen yorumlar olduğunu söylüyor, intihardan OneRepublic sayesinde geri döndüğünü belirten bir yorum gibi. Dinleyicinin Tedder’ın sesinde güç ve güven bulduğu neredeyse aşikar.

Grup üyeleri; herhangi bir müzik türünün içinde yer alma çabasında olmadıklarını ama konser performansları, orkestral aranjmanları ve şarkı sözleri sayesinde de fark edilebileceği üzere U2’dan çok etkilendiklerini belirtiyorlar.

Konserin detaylı bilgileri için: http://www.vwarena.com/tr/etkinlikler/etkinlik/onerepublic

 

Leave a Reply