Dünyaca Ünlü Türk Sanatçıdan Yeni Albüm

Yeni albümü Café Tango’dan önce, İsrailli perküsyoncu Yinon Muallem ve Arslan Hazreti ile Telveten çalışmasında iki farklı enstrümanı, arpı ve perküsyonu birleştirmenin ötesinde, iki farklı kültürü buluşturmuş; tıpkı müzik eleştirmeni Yosi Chersonsky’ın da dediği gibi, ne dünya müziği ne de ‘fusion’a benzeyen yeni bir başlangıç yapmış olan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, gene farklı müzik türlerine kapı açıyor. Klasik arp çizgisini bozmamasına karşın, her zaman doğaçlama içeren çalışmalarının yanına, birkaç hafta önce müzik marketlere ulaşan Café Tango da eklendi.

68 doğumlu sanatçı, önceleri piyano ile başladığı müzik hayatına daha sonra Cenevre Konservatuarı’nda ve ardından Indiana Universitesi’nde master eğitimi alarak devam etti. Eğitimci olmak isteyerek Türkiye’ye döndü ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nde dersler verdi. 1998 yılında, ilk albümü Hasret Bağı’nı yayınladı. 2000’de Kuyruklu Yıldız Altında, 2005’te Barokarp, 2009’da Telveten, 2010’da Eski Dünya, Yeni Dünya ve İstanbul’un Ses Telleri 2011’de Elişi ve Resonating Universes albümlerini ortaya çıkaran Pancaroğlu, oldukça farklı yorumcuları ve bestekarları bir araya getirdi.

Fransa, Amerika, İsviçre ve daha birçok ülkede festivallere katılan sanatçı, geleneksel halk müziğini modern müzikle harmanladığı diğer projelerinde olduğu gibi, Café Tango ile de ortaya çok yönlü kişiliğini ve güçlü yorumunu ortaya koyuyor. Türk tangolarından, Astor Piazzolla’ya ve Bardi’den Gardel’e kadar zengin bir repertuar içeren çalışmada; hem ses sanatçısı, hem bestekar, hem de tanburi olan Bora Uymaz da yer alıyor. Halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışan Uymaz, Pancaroğlu ile bu albümde bir anlamda müziğin özüne doğru bir arayışa çıkıyor. The Washington Post’un “milli servet” olarak nitelendirdiği sanatçı, aynı zamanda arpı Türkiye’de daha iyi tanıtma amacıyla Arp Sanatı Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır. Arp severlerin çok yakından tanıdığı bu uluslararası isim, farklı besteler arayanlara Café Tango ile güzel bir ziyafet sunuyor.

 

 

Leave a Reply