large

İstanbul’un çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, dün yani 13 Kasım’da kapılarını açtı. Çok farklı ülkelerden yüzü aşkın galeri ve beş yüzü aşkın sanatçının projelerinin yer alacağı bu fuar, Pazar gününe kadar tüm sanatseverleri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde toplamaya devam edecek. Fuar, yenilikçi anlayışıyla her sene olduğu gibi bu kez de dünyaya açılıp evrenselliğini korumaya devam ediyor.

Eskisinden daha da kalabalık ve iddialı bir programla karşımıza çıkan Contemporary Istanbul; çocukların veya sanata ilgi duymayanların bile dikkatini çekecek gösterilerle dolu. Onlardan bazılarına göz atalım:

“CI 90 Minutes Show”, Yeditepe Üniversitesi’nde dersler vermekte olan akademisyen ve sanat tarihçisi Marcus Graf’ın elli metrekarelik alanda sergilenecek küratoral sergisi. Doksan dakika boyunca bu alanda yirmiye yakın sanatçı ayrı ayrı şovlar düzenleyecek ve ardından bu şovlar üzerinde fikir tartışmaları olacak.

Dikkat çeken diğer iki çalışma, Hakan Bülent Kahraman’ın “Nuri Bilge Ceylan” fotoğraf sergisi ve Michael Jacabs’ın Çinli genç sanatkarlarla beraber gerçekleştirdiği “Now You See” adlı projesi. Bu projede Uzak Doğu’nun vücut sanatına, sinemaya ve animasyona bakış açısını görmek mümkün.

Bunların dışında, Pazar günü 12:00’da başlayıp 16:45’te bitecek seminerlerde de konuşmacılar hem Türkiye’deki ve tüm dünyadaki çağdaş sanatı anlamak, hem de çağdaş sanat koleksiyoncusu olabilmek üzerine detayları paylaşacak.

cotemporary_2013_img_07Fuarın en göz alıcı noktası ise “Plugin”. Bu kısımda, medyada eski metodları geride bıraktıran ve “yeni medya”yı yakalayan çalışmalar ağırlıkta. Video sanatını daha yakından görmek isteyenler için, burada dijitallik ve görsellik ön planda.

Ayrıca Şişecam’ın dünya markası haline getirmeye çalıştığı “Nude”, özel tasarımcılarla beraber ortaya çıkarttıkları ürünleri fuarda sergilemekle beraber cam tasarımına dair birçok bilgi de vermekte.

Bütün bunların ötesinde; insanlara, sergilenen ürünlerin yaratıcılarıyla fikir alışverişine imkan sağlanmış olması Contemporary Istanbul’u Türkiye’nin en başarılı çağdaş sanat fuarı olma yolunda bir adım daha ileriye götürüyor.

b_19950

Leave a Reply