Bu aralar yılın en iyi DJ’i olarak anılan İskoç müzisyen Calvin Harris, 2007’lerde yalnızca “electro house” türü müzikle haşır neşir olanların ilgisini çektiyse de, 2011’de “Feel So Close”un ardından kendisini tanımayan birini bırakmamıştı. O günden bu yana Harris,  radyolara nefes aldırmayan hit parçaların sahibi ve verdiği konserlerde mükemmel setler kuran ender sanatçılardan. Bir bakıma, zamanında bu özelliklere sahip olan David Guetta’nın tahtını kaptı diyebiliriz.

Resmi olarak 4 Kasım’da satışa çıkacak “Motion”da en çok dikkat çeken üçlü, geçtiğimiz aylardan aşina olduğumuz “Under Control”, “Summer” ve yeni yeni dinlemeye başladığımız “Blame”. John Newman, Gwen Stefani, Ellie Goulding, Hurts gibi vokallerin eşlik edeceğini düşünürsek Harris, bu albümün de bol bol ekmeğini yiyecek gibi gözüküyor.

calvinjohn“18 Months”’u beğendiyseniz bunu da beğenirsiniz havası var hafiften, onu da kabul etmek lazım. Çünkü, tıpkı her yeni şarkısında müzik piyasasında hızla yükselişe geçen ve bunu korumak isteyen diğer sanatçılar gibi, Calvin Harris de birbirine çok benzemeye başlayan şarkılar hazırlamış. Sanki hit şarkı hazırlamanın formülünü bulmuşçasına; insanlara müziğini bu kadar çok sevdiren hangi elementler varsa bir sonraki sefere farklı bir paket içerisinde tekrar onları önümüze sunuyor. Melodilere fazladan bir nota ekleniyor, ritim hızlanıyor veya yavaşlıyor, altyapı aynı kalıyor fakat sonuç hep aynı: parçalar yine son derece akılda kalıcı, UK listesinde veya Billboard’da hemen yerini alıp, radyolarda aylarca dönüp duruyor.

Ama ilginç olan, albüm içinde Spinning Records elemanlarının elinden çıkmışa benzeyen, “Slow Acid” ya da “Open Wide” var. Bunlar, kesinlikle Calvin Harris’in sadece kalabalık dans pistlerinde duyabileceğimiz parçaları. Ya da bir öngörü olarak, herkesin sevebileceği electro house tarzı değil. “Outside” ne yazık ki bir önceki Ellie Goulding düeti, “I Need Your Love” kadar başarıyı yakalayamayacak. Ayrıca Calvin Harris’i takip eden çoğu kişinin de fark ettiği üzere “Blame” bu düetten fazlasıyla alabileceğini alarak “I Need Your Love”ın devamı gibi olmuş.

Fakat şüphesiz; plak şirketlerinin EDM sanatçılarından çoğu zaman beklediği tek şey popülarite ise, Calvin Harris, geçen yıllardaki gibi, bu kez de zahmetsizce “Motion” ile o sanatçıların en iyisi olmayı başaracak.

Leave a Reply