Amerika’nın minik Mariah Carey diye sevip bağrına bastığı Ariana Grande, Iggy Azalea ile yaptığı düet Problem ile, kelimenin tam anlamıyla listeleri altüst etti. Önceleri Nickelodeon’da Victorious Sitcom’unda gördüğümüz Ariana, şimdi Yours Truly albümünün kapağında biraz 50’ler havasında genç bir assolist olarak boy gösteriyor.

Disney’in daha önce piyasaya sürmüş olduğu Selena Gomez veya Miley Cyrus gibi büyümüş de küçülmüş tarzından Ariana şimdilik biraz uzak duruyor gibi. Ne yazık ki ara sıra 5 yaşında şapşal bir kız çocuğuymuş gibi baksa da yılları devirdikten sonra diğerlerinden çok daha güzel sesli bir şarkıcı olacağı kesin.

İyi isimlerle çalıştığı için her listede adı var fakat bir parantez de açmak gerekir ki Problem şarkısı bir zamanlar epey ünlü olmuş şarkıların karışımı. İçinde Madonna da, Jennifer Lopez de, Lady Gaga da, hatta Michael Jackson da var. Nakaratta dinleyiciyi hemen yakalayan şarkının can damarı olmuş saksafon kısmı Jennifer Lopez’in Get Right’nı veya Macklemore’un Thrift Shop’unu gerçekten anımsatmıyor değil. (http://mic.com/articles/89143/the-secret-to-making-one-of-the-fastest-selling-pop-songs-of-all-time)

 

ariana2

Ayrıca bu kız elinden biri tuttu mu daha kaliteli işler çıkarıyor. Mesela kişisel kanaatim Problem şarkısı Iggy Azalea olmasa kesinlikle bu kadar popüler olamazdı. Ya da Yours Truly albümü hep birbirine benzeyen, sesi Mariah Carey’i andırsın – özellikle Tattooted Heart – gerisi önemli değil denilmiş gibi es geçilmiş sönük ritimler ve sıradan piyano pasajları içeren şarkılarla dolu ama Mika ile beraber söyledikleri “Popular Song” öteki parçalardan biraz farklı olduğunu daha hemen başında hissettiriyor. Lakin sonuç olarak; albüm dünya çapında ünlü, içine çan veya zil sesleri serpiştirirseniz rahatlıkla yılbaşı şarkıları olabilecek derece pozitif, rahatlatıcı ve nostaljik.

4.5 oktavlık sese sahip bu genç kız kendisine yaşıt rakipleri gibi ruh sağlığını kaybetmez ise onlardan çok daha önde olacak gibi görünüyor. Daha dolu daha ağır şarkılarla devam ederse Mariah Carey yakıştırmasını epey bir zaman daha üstünde gururla taşıyacak.

 

 Ariana Grande,  Iggy Azalea  – Problem

Leave a Reply