4420817898_698db8fe8a_o-1024x10241988 yılında Aziz Nesin’in yardımlarıyla başlayan festival, 26 yılı geride bırakarak bu sene de Türk sinemasına değerli ve yetenekli sanatçıları kazandırmaya devam ediyor. 23 Nisan – 05 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin zengin programı, seçkin içeriği ile sinemaseverler için oldukça dikkate alınması gereken bir etkinlik.

Ayrıca ücretsiz düzenlenecek FestiLab atölyelerinde; Selçuk Candansayar, Meltem Cumbul, Onur Ünlü, Micah Magee gibi isimlerle katılımcılar görüntü yönetmenliği, dijital video yapımı veya müzik ve görsellik gibi pek çok hakkında bilgi alma şansını yakalayacak. Örnekse, oyunculuğa merakınız varsa, festivalin ilk gününde Sercan Gidişoğlu’ndan ses ve nefes kullanımına dair önemli bilgiler öğrenebilirsiniz. Saat 10:00-12:30 arasında Farabi Sahnesi’nde gerçekleşecek bu etkinlikten hemen sonra, saat 14:00’te Meltem Cumbul’la oyunculuk atölyesine katılabilir, etkinliğin başlığında belirtildiği gibi ‘İçinizde Neler Oluyor? Kimler Oynuyor?’ keşfedebilirsiniz. Eğer oyunculuktan ziyade yönetmenliğe ilgiliyim diyorsanız; Aytekin Çakmakçı 25 Nisan saat 11:30’ta görüntü yönetmenliği atölyesi düzenliyor, yer ise Kızılay Büyülü Fener Sineması. Belgesele meraklılar için ‘Belgeselde Farklı Formlar Söyleşisi’; aynı gün saat 16:30’ta Büyülü Fener’deki bir başka etkinlik. Eğer bunlar ilginizi çekmediyse, başka pek çok seçenek daha mevcut programda; canlandırma atölyeleri, Onur Ünlü söyleşisi, buluntu hikaye anlatımı gibi… Tam programa yazının en altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

yunan_filmleri_baskentlilerle_bulusuyor

 

Yarışmaya katılan her film ise, kategorinin seçici kurulu tarafından değerlendirmeye alınmakta. Kurmaca, deneysel ve canlandırma kısa film kategorilerinin yanı sıra, belgesellerin de ödül alacağı festivalin kurulunda yer alan isimler; Banu Bozdemir, Gökçe Bahadır, İlker Canikligil, Doç Dr. Sevilay Çelenk, Priit Tender, Mithat Bereket, Mihriban Sezen, Nezahat Gündoğan, Su Yücel ve Uğur Kutay. Ödüller ise sahiplerini 2 Mayıs 2015’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih -Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda bulacak. Festivalin daha detaylı bilgileri http://www.filmfestankara.org.tr/tr/ adresinde yer almakta.

Leave a Reply