Ebru, Türklerin klasik sanatlarından birisi. Daha bozkırları, dağları aşıp Anadolu’ya gelmeden bizim bir parçamızdı Ebru. Türkistan’da, İran’da, Arap coğrafyasında, Türklerin egemenlik kurduğu her yerde, Ebru yapılageldi… Her coğrafya, ona kendi rengini kattı. Şimdi de yine o coğrafyalarda Ebru yapılıyor Anadolu’da da. Yaşadığımız zamanın büyük üstadlarından biri de Bahtiyar Hıra ve kendisi, öğrencileriyle beraber bir sergi açılışı gerçekleştirecek.

Daha önce GazeteBilkent’e de röportaj veren ve aynı zamanda benim de hocam olan Bahtiyar Hıra, bu yıl geleneksel Ebru ve Kaat’ı Sanatları sergisinin dokuzuncusunu düzenliyor. 46’sı öğrenci olmak üzere, 48 kişinin eserlerini barındıracak sergi; aynı zamanda Ebru hocaları Gülsüm Pala ve Bahtiyar Hıra’nın eserlerine de ev sahipliği yapacak. 11 Nisan 2015 ve 16 Nisan 2015 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak sergimiz, 11 Nisan’daki açılış kokteyli ile başlayacak. Sergimizin adresi de, Altındağ Belediyesi’nin Hamamönü Sanat Galerisi.

Bahtiyar Ebru Evi Davetiye

Klasik Kaat’ı’yı kısaca anlatacak olursak; “Kâğıt ve deriden oyma ve kesme yöntemleriyle yapılan süsleme sanatı ve elde edilen eserlere Osmanlıca sözlükte “Kat’ı” adı verilmektedir.” (Detaylı bilgi için: http://kaatisanati.com/index)

20 yıldan beri Ebru sanatına gönül vermiş Bahtiyar Hıra, 2006 yılında açtığı atölyesiyle beraber her yıl bir sergi açarak, Türk milleti arasında klasik sanatlarımızın tanınmasına da yardımcı oldu. Bugün kendisi ve Gülsüm Hoca, atölyelerinde sanatseverleri ve meraklıları tekne, kitre, boya ve fırçalarla buluştururken, ebru sanatının asli unsurlarını bozmaksızın ona farklı tatlar katarak keşfedilen güzellikleri, öğrencileriyle paylaşmaktadırlar.

Tüketim hastalıklarının toplumu girdaba sürüklediği bu zamanda, tükenmeyen ve terbiye eden bir sanat olan Ebru’nun, büyük bir emek barındıran bu sergisine tüm okurlarımız davetlidir. Ayrıca, bendeniz daha amatör bir ilgiliyken, hocaları tarafından sergiye katılma ayrıcalığına erişmiştir.

Daha önce Bahtiyar Hoca ile yaptığımız röportajlar:

http://www.gazetebilkent.com/2015/02/16/ebru-ustadi-bahtiyar-hira-ile-roportaj-1/

http://www.gazetebilkent.com/2015/02/20/ebru-ustadi-bahtiyar-hira-ile-roportaj-2-icazet/

Burada da çok önceleri Ebru ile ilgili yazdığım yazıyı bulabilirsiniz:

http://www.gazetebilkent.com/2014/10/11/su-nakis-tutmaz-diyen-beri-gelsin/

Leave a Reply