Yaz Tatiliniz İçin Bir Öneri: Ayvalık

Sarımsaklı plaj

Sarımsaklı plaj

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bütün kışın yorgunluğu çıkıyor üstelik artık bunalmışlıkların getirdiği bulunduğumuz ortamdan kaçma isteği de ortaya çıkıyor. Ben de bu yazımda sizlere, yazın gidebileceğiniz bir alternatif sunmak istedim.

ayvalık 1Bu noktada, genel olarak Ege Bölgesi göze çarpıyor. Eğer ki,’’ bütçemiz kısıtlı fakat güzel bir tatil geçirmek istiyoruz’’ diyorsanız, o zaman Balıkesir İli’nin Ayvalık İlçesi’nde bulunan Sarımsaklı Beldesi‘ni aklınızda bulundurabilirsiniz. Çünkü, hem tertemiz, buz gibi deniziyle, hem konaklanacak yerleriyle, yaz sıcaklarında akşamları bunalmadan serin esintisiyle oturabileceğiniz, tatilinizi geçirebileceğiniz eşsiz bir yer. Özellikle butik otellerin çok şık ve çok konforlu olduğunu göreceksiniz. Genelde aile işletmesi olan konaklama yerlerini tercih ederseniz, tatil süresince güler yüzlü ve daha sıcak bir hizmet göreceğinizden emin olabilirsiniz. Başka bir detay ise; bu bölgede yabancı turist sayısından çok yerli turist sayısı fazla olduğundan yabancılık çekmeyecek oluşunuzdur.

ayak izi

Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan lav birikintisi

Tarihi olarak zengin bir geçmişe sahip oluşu, tatilinizi verimli kılan başka bir neden olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu tarihi zenginlik için bölgeden biraz ayrılarak farklı alanları gezmek gerekiyor. Yani aslında tarih çok yakınınızda kalıyor da diyebiliriz. Birçok kültüre, dine, medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge, geçmişimizden kalıntıları karşımıza çıkartıyor. Örneğin; Şeytan Sofrası, Ayvalık’a hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm Ayvalık Adaları’nın ve Midilli Adası’nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi.  Eminim çok keyifli  zaman geçirerek, bu güzel manzarada çok güzel fotoğraflar çekeceksiniz.

 

 

 

şeytan sofrası gün batımı

Şeytan Sofrası Gün Batımı

şeytan sofrası

Şeytan Sofrası Manzarası

 

Bölgede çeşitli adalar bulunuyor fakat Cunda çok farklı bir güzellikte. Bana göre;  gecesini ayrı, gündüzünü ayrı yaşamalısınız. Burada, hediyelik eşya satın alabileceğiniz çok güzel, küçük dükkanlar da mevcut. Üstelik lüks ile sadeliği bir arda bulacaksınız. Cunda yani Alibey Adası, Ayvalık Adaları grubuna dahil olan ve yerleşime açık olan tek adadır. 1995 yılında inşa edilen bir köprü sayesinde bu adaya karayolu ile geçmek mümkündür.

cunda adası2

Cunda Adası

cunda adası

Cunda Adası

 

Kısaca; Ayvalık, tatilde gidilecek olan yerler listesinde başlarda yer alabilecek, gidilmeye, görülmeye değer bir yer. Peki bu harika bölgeyi, bu yaz tanımaya ne dersiniz? Bence yol haritanızı tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Son olarak küçük bir hatırlatma; Ayvalık tostu yemeyi unutmayarak, bu keyifli tatili tamamlayın.

Leave a Reply