Kışın kendini gösterdiği bu günlerde, sanatseverlerin buluşma noktaları kapalı mekanlarla sınırlanırken, şehrimizde mutlaka görülmesi gereken sergiler açılıyor. Bunlardan bir tanesi de Mustafa Albayrak’ın “Şehir Gölgeleri” adlı resim sergisi. Gelin, serginin detaylarına birlikte bakalım.
4492

Sergi, Taurus AVM ‘de 20 Kasım 2014 tarihine kadar haftanın her günü saat 10.00 ile 22.00 arası ziyaretçilerini bekliyor. Serginin içeriği, günümüz şehirlerinde çarpık kentleşmenin yanı sıra ortaya çıkan çevre sorunları ve aynılaşma durumunun insanlar üzerine yansıması; insanların, özellikle büyük şehirlerde, birer birey olma özelliğinden çıkarak, toplum içinde yer alan grupların içerisinde sürüleşmeye başlamaları; tekdüze bir şekilde, isteklerin her gün daha da çoğalarak tüketim bilincinin iyice yerleşmesi ve bunların sonucunda ortaya çıkan normsuzluk kavramının ortak bir toplum özelliği haline gelmesidir.

Bunlarla birlikte, anonimin hayatımızdan sonra sanata da bulaşmasıyla, sanatın hayatı oldukça kısalmaya başlamıştır. Bu duruma uyarak; gelenekten beslenirken, günümüz tahlilleri de yaparak sanat eserleri ortaya çıkaran sanatçılarımız da daha değerli hale gelmiştir. İşte Mustafa Albayrak da bu değerli sanatçılarımızdan biridir. Sanatçımızın resimlerine baktığımızda, şehir insanlarıyla karşılaşırız. Hayat akıp giderken insanlar da günlük telaşlar içinde hayatlarına devam etmektedirler. İnsanlarla yaşantının birleştiği ve aralarında kurulan artistik bir bağın ötesinde, sanatçının yaşadığı dönemi resimsel boyutta anlatması dikkat çeker. Bununla birlikte sanatçımızın resimlerinde düşsel güç zenginliği de karşımıza çıkıyor.
Mustafa-albayrak-afi-1-1790x2500

Mustafa Albayrak, eserlerinde harekete bağlı gelişen zamansallığı bizlere sunarken aslında resme zamanı sokar ve bu da oldukça etkileyicidir. Bir başka etkileyici unsur ise, sanatçımızın resimlerinde matematiğe de yer vermesidir. Aslında resim anlık duygularla yapılsa da, sanatçımızın eserin ortaya çıkmasının öncesinde, kendi içinde onun kurgusunu ve planını yaptığı yorumunu yapabiliriz. Mustafa Albayrak’ın eserlerinin bir başka özelliği ise, fotoğrafik bir anlatımı olmasıdır. Bu durum, resimleri geleneksellikten kurtarıp çağdaş bir hale getirmektedir. Resimleri incelediğimizde, insan yüzlerinin belirgin hatlarını göremeyiz. Suretler, silik ve belirsiz bir şekildedir ve düşünsel derinliği çoktur.
7635Bana göre sanatçımız, hayatın içinde bizlerin aslında sadece gölgeye benzediğini ve aslında günlük koşuşturmacada birçok şeyin unutulduğunu vurgulamak ister gibi. Siz de sergiyi gezmek ve görmek isterseniz altta bulunan adresten yararlanabilirsiniz.

Adres:

Platform A by Armoni Art Gallery | Taurus AVM Konya Yolu No:190 1.Kat Balgat/Ankara

E-posta:

info@platformarmoni.com

 

 

Leave a Reply