Mersin’in İncileri; Boğsak ve Yapraklı

Tatilin bitmesine az bir zaman kaldı. Biz öğrenciler hareketli günler için son dinlenmelerimizi yapıyoruz ve aynı zamanda dinlenirken de kaliteli zaman geçirmek istiyoruz. Bu süre zarfında kimimiz şehrinde kalarak yaşadığı yeri tanıyor, kimimiz ise değişik yerlere gidip gezerek hareketli bir tatil geçiriyor. Ben de bu yazımda gezmeyi seven birisi olarak, hafta sonu dahi gidebileceğiniz az bilinen, benim eşsiz diye adlandırdığım yerler olan Mersin’in Boğsak Köyü’nü ve Yapraklı Koyu’nu tanıtmaya çalışacağım. Ilk olarak Boğsak ile başlamak istiyorum.

 IMG-20140815-WA0052

Boğsak Köyü’nün Özellikleri

Boğsak Taşucu’na yaklaşık 6-7 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Antalya yolu üzerinde bulunduğu için geçerken bile uğrayabilirsiniz.

Bölgede genellikle balıkçılık yapılıyor, bir başka geçim kaynağı ise hayvancılık.. Bölgenin önemli diğer özelliği ise, boksit yataklarının olması… Bu madde çimentonun ham maddesi olması özelliğiyle dikkat çekiyor.

Son yıllarda turizmin arttığı bir yer olan Boğsak, aynı zamanda kampçıların da uğrak mekanı. Çok fazla yabancı turist göremeseniz bile, yerli ziyaretçilerle karşılaşabilirsiniz.

IMG-20140815-WA0046

Burada iki tane Uluslararası Dalgıç Sertifikası veren dalgıç okulu mevcut. Eğer siz de dalmaya meraklıysanız burası sizin için harika bir tatil adresi olabilir.

Boğsak Koyu, sakinliği ve size verdiği huzur ile dinlenmenizi sağlarken bir de güzel deniziyle yüzme keyfi sağlıyor. İsterseniz kamp alanlarına günübirlik giderek bir gününüzü, isterseniz de koy çevresinde bulunan pansiyon veya otellerde tatilinizi geçirebilirsiniz.

 

 Gelelim Yapraklı Koyu’na

 

CYMERA_20140824_172323

Yapraklı Koyu ise Susanoğlu Beldesi’nde bulunmaktadır. Susanoğlu, İçel İli’nin Silifke İlçesi’ne bağlı Atakent Belediyesi’nin mahallelerinden biridir. Koy, çok ilginç bir şekilde yerleşim yerinin ortasında bulunurken, çevresinde ise oturup bir şeyler yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz yerler mevcuttur. Koya girip yüzdüğünüzde ise, denizin içinde bulunan akıntı sayesinde kimi zaman sıcak suyu kimi zaman ise soğuk suyu hissedeceksiniz. Koy yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Zaten genel olarak burada da yerli turistler ağırlıkta. Bölgede bulunan yazlıklar da ilginizi çekebilir, özellikle koy manzaralı olanlar harika…

 

CYMERA_20140824_172200

Siz de, koylarda yüzmeyi seviyorum diyorsanız, Boğsak ve Yapraklı Koyu tam size göre… Sakinliği Boğsak’ta , hareketliliği ve kalabalığı ise Yapraklı’da bulabilirsiniz.

 

Leave a Reply