limonata4

Baharın yavaş yavaş gelmesiyle birlikte, önümüzdeki aylar için güzel filmlerin haberlerini almaya başladık. ‘Limonata’ da bu güzel filmlerden bir tanesi. Çevremden gözlemlediğim kadarıyla, daha şimdiden 24 Nisan için planlar yapılmış ve büyük bir ilgiyle Limonata  beklenmekte. Gelin filmimizin hikayesine birlikte bakalım:

Makedonya’da yaşayan eski bir tır şoförü olan Suat, hastalanır ve artık ölmeyi beklemektedir. Ölmeden önce istediği tek şey; İstanbul’da yıllar önce imam nikahı ile evlendiği kadından olan oğlunun bulunması ve yanına getirilmesidir. Bunu da oğlundan yani Sakip‘ten ister.
limonata3

 

Suat, oğlunu daha bebekken terk ettiği için, huzursuzluk içindedir ve oğlundan onu son kez görerek helallik almak ister. Sakip bir kardeşi olduğunu öğrendiğinde, onu bulmak için yollara düşer. Babasının emektar arabasıyla Makedonya’dan İstanbul’a doğru yola çıkar. Fakat kardeşini bulmak için Sakip’in elindeki bilgiler; eski bir adres ve kardeşinin ismiyle yanı Selim’le kısıtlıdır.

Filmin senaryosunun yazarlığını Ali Atay ve Ertan Saban yapmıştır. Ali Atay, yani Leyla ile Mecnun’un Mecnun Çınar’ı, filmin yönetmenliğini de yapmıştır. İlk kez yönetmen koltuğuna oturan Ali Atay’ın yanı sıra; birçok değerli ve sevilen oyuncuyu da film de görmek mümkün.
Ertan Saban31 Ekim 2014 tarihinde aramızdan ayrılan, eğlence deyince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi olan Ciguli, Kurşun Ata Ata Biter sinema filmi ve Elveda Rumeli dizisinde rol almış olan Selahattin Bilal, Arnavut kökenli bir Makedon olan Luran Ahmedi, 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde müzikal/komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü alan ve 17. Afife Tiyatro Ödülleri’nde aynı dalda aday olan Funda Eryiğit; oyunculuk hayatı boyunca sinemada Yavuz Turgul, Zeki Ökten, Reha Erdem, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü gibi yönetmenlerin filmlerinde rol almış, tiyatroda ise William Shakespeare, Moliere, Bertolt Brecht, Max Frisch ve Abel Gonzales Melo gibi dünya tiyatro edebiyatının ve Orhan Kemal, Turgut Özakman, Sait Faik, Güngör Dilmen gibi yazarların eserlerinde sahneye çıkmış, son dönemde ise ‘İsmail Abi’ karakteri ile herkesin beğenisi kazanan Serkan Keskin ve son olarak üstte belirtiğim gibi; filmin aynı zaman da yazarlığını yapan, Sultan Makamı, Sağır Oda, Savcının Karısı, Elveda Rumeli adlı dizilerde ve Gölgesizler, Başka Semtin Çocukları adlı sinema filmlerinde rol almış olan Makedonyalı Türk oyuncu Ertan Saban.

ali atay
Benim sabırsızlıkla beklediğim Limonata filmi, 24 Nisan Cuma günü vizyonda… Biraz Makendonya’dan, biraz İstanbul’dan esintilerin olduğu filmde; umuyorum ki, kendimizden bir parça da olsa bir şeyler bulacağız ve o çok sevdiğimiz oyuncuları bu sefer de beyaz perdede izleyebileceğiz. O zaman ne diyeyim, şimdiden iyi seyirler!!!

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Selcen Gür

    Çok eğlenceli bir filmin habercesi olmuş bu yazı, çok teşekkür ederiz. Diğer yazıların gibi bu da çok samimi ve içten.Merak ettiğim bir filmi izlemeden önce acaba Özgecan bununla ilgili birseyler yazmış mıdır diye hemen buraya bakıyorum. Yazılarını çok beğenerek okuyorum.

  2. Özgecan Altın

    Bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Umarım filmi izleme şansın olur. Sizin gibi okurlar olduğu sürece bu samimi ve içten yazılar artacaktır. Tekrar teşekkür ederim.
    Güzel okumalar,
    Sevgilerle.