Türkiye sanatsal bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Goethe-Institut ve German Films‘in katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Kino 2015 adlı etkinlik, Almanya sinemasından seçkin yeni filmleri ve başarılı, ödüllü film örneklerini içeriyor. Üstelik etkinlik; sadece Türkiye’nin bir noktasında değil de, dört farklı noktada katılım için güzel bir imkan sunuyor. Etkinlik; sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır‘da izleyicilerle buluşuyor.

Kino 2015; 34. İstanbul Film Festivali kapsamında, 4-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da, 23 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 26. Ankara Uluslararası Film Festivali dahilinde Ankara’da izleyecileriyle buluşurken, hiç hızını kesmeden yolculuğuna İzmir’de devam edecek ve 5-10 Mayıs tarihleri arasında Karaca Sineması’nda olacak. Ayrıca oradan sonra da Diyarbakır’da sizlerle.
Gelin biraz da filmleri tanıyalım…

Victoria
Alman Sanat Sinemaları Birliği Özel Ödülü’nü, Morgenpost İzleyici Ödülü’nü ve bunların yanı sıra en iyi görüntü dalında verilen Gümüş Aslan Ödülü’nü kazanan Victoria; festivalde, ‘Dünya Festivallerinden’ bölümünde gösterilecek. 140 dakikalık polisiye bir macera yaşatan filmde, bir grup gencin bir gece bir hırsızlık olayına karışması ele alınmakta. Filmin yönetmenliğini ise Sebastian Schipper yapmıştır.

 

Hitler’e Suikast
hitlere suikast2

Etkinlikte dikkat çeken bir başka film ise; Hitler’e Suikast. Filmin yönetmeni olan Oliver Hirschbiegel, daha önce de Hitler’in sığınaktaki son günlerini bir filmine konu etmiştir. Bu filminde de yine Hitler’in hayatından esinlenerek gerçek bir hikayeyi beyaz perdede bizlerle buluşturuyor. Film, 1939 senesinde Hitler’e suikast yapan Georg Elser’in yargılanma sürecini anlatırken, tarihte geriye dönüşlerle geçmişe ait o dönemin bilgilerini de bizimle paylaşıyor.

Yüzündeki Sır
yüzündeki sır

Beğenilen yönetmenlerden biri olan Christian Petzold; bu filmiyle, Altın Lale ödülü için yarışmış ve Lizbon’da Jüri Özel Ödülü, San Sebastian’da ise Uluslararası Sinema Yazarları Birliği FIPRESCI Ödülleri’ni kazanmıştır. Film, II. Dünya Savaşı’nın ardından Berlin’de, Hoss toplama kampından kurtulan şarkıcı Nelly‘nin o dönemde başından geçen sır dolu aşk öyküsünü anlatıyor.

Daha pek çok güzel ve etkileyici filmi Kino 2015’de bulmak mümkün. Eğer siz de güzel, değişik ve Alman kültürüyle yoğrulmuş filmler izlemek isterseniz, bu harika fırsatı değerlendirebilirsiniz. Şimdiden, keyifli seyirler!!!

Leave a Reply