DSCF6100Yavaş yavaş; hareketli günlerin, sınavların başladığı zamanlardayız ve biliyorum ki daha şimdiden tatil yapmayı çok özledik. Ben de bu yüzden, sizlere hafta sonunda bile gidip gezebileceğiniz, değişik deneyimler yaşayabileceğiniz ve en önemlisi de kafanızı dinlerken doğal güzelliklerin tadını çıkartabileceğiniz bir yeri yani Nevşehir şehrimizi tanıtmak istedim.

rGenel olarak şehre baktığımızda, çok temiz ve düzenli. Bundan dolayı da şehir daha çok ilgi çekiyor ve gelen yerli ya da yabancı turistler şehirden mutlu ayrılıyor. Nevşehir, daha çok Kapadokya bölgesiyle ünlü olup; Peri Bacaları ve çanak çömlek yapımıyla tanınıyor. Ayrıca şehrin toplamda sekiz tane ilçesi olduğunu ve her birinin gidip görülmeye değer olduğunu vurgulamak isterim. Avanos, Ürgüp, Göreme, Uçhisar bunlardan bazıları…

Konaklama

4Birçok ilçede güzel butik oteller mevcut. Fakat burada, konaklama konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi olan otellerin yapısına gelirsek; kesinlikle “cave ” olarak adlandırılan, doğal taş otelleri öneririm. Çünkü; doğal bir ortamda o atmosferi yaşamak gezinizi tam anlamıyla tamamlayacaktır ve bölgenin özelliklerini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Sizin için kendi konakladığım ve çok memnun kaldığım, Ürgüp ilçesinde bulunan Babayan Evi Cave Butik Hotel’i öneririm. Burada hem temizlik konusunda, hem de ilgi ve güler yüzlü hizmetle ilgili memnun kalacağınızdan eminim. Ayrıca sabah kalktığınızda, güzel manzara eşliğinde, bol çeşitli mükemmel bir kahvaltı imkanı da çok iyi.DSCF5529

 

Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

5İlk olarak; hep fotoğraflarda gördüğümüz, eşsiz doğal güzelliğine inanılması zor olan Peri Bacaları‘ndan başlamak isterim. Peri Bacaları yıllar önce doğal şekilde oluşan yapıtlardır. Lavların püskürüp sertleşmesi döngüsüyle oluşmuştur fakat; her ne kadar sertleşmiş desek bile, aslında basit bir tornavida ile oyulabilecek kadar da yumuşaktır. Ayrıca , şapkalı Peri Bacaları’nı en iyi görebileceğiniz yer Paşabağ’dır. Aynı zamanda burada hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

DSCF5573Bölgede birçok müze mevcut, fakat bence görülmeye en değer müze Göreme’de bulunan Açık Hava Müzesi’dir. Bunun dışında da, Nevşehir’de bulunan Nevşehir Müzesi’ni gezebilirsiniz. DSCF5580Türbeleri ve de vadileri de unutmamak gerek. Hacı Bektaşı Veli türbesi Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunmakta. Bölgenin en önemli özelliği, her yıl Ağustos ayında düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı “Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Festivali”dir.

Vadilere gelirsek; Pancarlık Vadisi, tarihi ve doğal güzellikleri açısından Kapadokya’ daki özel vadilerden birisidir. Yürüyüş rotası olarak da oldukça popüler olan bu bölge Ortahisar Kasabası’na ortalama dört km uzaklıktadır. Zelve Vadisi, Devrent Vadisi, Üzengi Vadisi ve daha çok bilinen Ihlara Vadisi’nin hepsi ayrı ayrı güzelliklere sahiptir; fakat özellikle doğada yürümekten zevk alanlar için Ihlara Vadisi’ni tavsiye ederim.

DSCF6171Siz de benim gibi el sanatlarına meraklıysanız; yapabileceğiniz en güzel aktivite, Avanos ilçesinde yaygın olan çömlek yapımını denemek olacaktır. Avanos, Kapadokya’daki en önemli sanat ve turizm merkezlerinden birisidir. Kızılırmak kıyısına kurulmuş olan Avanos bence DSCF6161Kapadokya gezinizin en keyif alacağınız noktalarından birisi olacaktır. Burada çok sayıda çömlek atölyesi bulunmakta; ancak bir atölye var ki içinde çok ilginç bir müze barındırıyor.10 Bu müze “Saç Müzesi” diye bilinmekte olup şöyle bir hikayeye sahiptir: atölyenin sahibi bir gün atölyeye gelen yabancı bir kadına aşık olur ve çok büyük bir aşk yaşarlar fakat; kadın bir süre sonra ülkesine dönmek zorunda kalır, giderken de bir tutam saçını keserek bırakır ve usta da bu saçı atölyeye asar,derken zamanla her gelen kadın bir tutam saçını bırakır ve sonunda binlerce kadının saçı birikir. Hatta hala da, saçıyla birlikte bilgilerini de bırakanlar oluyormuş ve her sene kura yöntemiyle şanslı kadın seçilip ücretsiz Kapadokya tatili kazanırmış.

DSCF5693Yapılması gereken bir başka aktivite de o eşsiz doğal güzelliklerin üzerinden balon ile gezi yapmak. Balon gezisi çok keyifli fakat aynı zamanda da maliyeti biraz fazla olan bir aktivite. Bildiğim kadarıyla, kişi başı en az 200- 300 TL. Eğer gittiğinizde imkan bulup balon gezisini yapabilirseniz hayatınızdaki en değişik deneyimlerinizden birisini yaşamış olacaksınız.

Yiyecekler Ve İçecekler

2Bölgede şarap yapımı yaygındır. Ürgüp ilçesinde şarap mahzenlerini gezip şarabınızı tadarak seçebilir ve satın alabilirsiniz. Eğer hafif sek şarapları seviyorsanız Sarıkaya markalı karadut şarabını tavsiye ederim. Aynı şekilde, yerinde tadarak alabilirsiniz.

9Gün içinde gezerken yorulup soluklanacak güzel bir mekan ararsanız da Göreme’de bulunan küçük ama sevimli olan Şafak Cafe‘ yi öneririm.

Yemek konusunda da benim önerim, bölgede en ünlü ve hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz testi kebabıdır. 13Testi kebabı özel testinin içinde, baharatlı sosuyla etin harmanlanmasıyla olur. Tercihe bağlı içine mantar da konabilir. Sunumu ise özel olup testi masada kırılarak gerçekleştirilir.

Eğer önünüzde kısa bile olsa bir tatiliniz varsa, Nevşehir kapılarını açmış sizi bekliyor olacak. Mutlu geziler!

 

 

Leave a Reply