Önümüzdeki hafta Ankara’da İskandinav esintileri hissedeceğiz. Altus Kültür-Sanat tarafından organize edilen ve 5-7 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Nordik Müzik Festivali‘ne ilgi yoğun olacağa benziyor. İlki geçen sene Cermodern’de düzenlenen festival, bu kez ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda gerçekleşecek. Dinleyeceğimiz gruplar ve müzisyenler ise şu şekilde:

Magnus Öström

Magnus Öström 3 Mayıs 1965’te Skultuna, İsveç’te doğdu. Müziğe sekiz yaşında bateriyle başlayan Magnus, tüm hayatını müziğe adadı ve birçok farklı grupla başarılı çalışmalara imza attı. Bu grupların arasından, caz müzikte önemli bir yeri olan Esbjörn Svensson Trio’suyla çıkardıkları 12 albümden sonra arkadaşı Esbjörn’ü kaybetmesinin ardından, kendi solo albümlerini çıkarmaya başladı. 2011 yılında “Thread of Life” ve 2013 yılında da “Searching for Jupiter” isimlerinde 2 adet albüm yayımladı. Magnus, festivalin ilk günü 5 Kasım’da saat 21:00’da sahneye çıkacak. Magnus-Oestroem-C_teaser_700x

Ane Brun

Ane Brun, bu festivaldeki isimler arasından ülkemizde en çok tanınan isim. Ane, 1976’da Norveç’in Molde şehrinde dünyaya gözlerini açan bir besteci,gitarist ve vokalist. Daha önce de ülkemize gelmiş olan sanatçı, olağanüstü sesiyle dinleyicilerini kendisine hayran bırakıyor.Yaptığı müzik ise, tür olarak sınıflandırılması zor olsa da, genelde indie ve folk olarak nitelendiriliyor. Performansı festivalin ikinci günü olan 6 Kasım’da gerçekleşecek.

ANE BRUN

Efterklang ve Tatu Rönkkö

Efterklang, 2001 yılında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde kurulmuş bir grup. Grup Casper Clausen, Rasmus Stolberg ve Mads Brauer adlarında üç yakın arkadaştan oluşuyor. Ancak bu kişi sayısı, normalde yaptıkları yoğun müziği konserde çalmaya yeterli olmadığı için turneye çıktıkları zaman bir kişiye daha ihtiyaçları oluyor. Burada da yetenekli perküsyoncu ve baterist Tatu Rönkkö devreye giriyor. Tarz olarak dark wave ve indie rock gibi farklı türlerin sentezi bir müzik yapsalar da, genel olarak yaptıkları müziğin son halini “synthpop” olarak adlandırabiliriz. Bu dörtlü festivalin son gününde, yani 7 Kasım’da müziklerini Ankaralı dinleyicilerin beğenisine sunacak.

10339753_677488628998668_5587238471546227566_n1

Festival biletlerine aşağıdaki biletix linkinden ulaşabilirsiniz:
http://www.biletix.com/etkinlik/RVH12/TURKIYE/tr

Leave a Reply