McDonald's

McDonald’s

McDonald’s; Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri, aynı zamanda en çok ziyaret edilen turist mekanlarından. Neredeyse her sokağın ya da caddenin köşesinde (Texas hariç) bir McDonald’s görmek mümkün, Amerika Birleşik Devletleri’nde. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük süper market zinciri WallMart’ın da her şubesinde olan klasik Amerikan burgercisi. Her ne kadar artık Meksika mutfağına da el atmış olsalar da, halen bütün dünyaya yayılmış en geniş çaplı fast food zinciri. Aslında, neredeyse bütün dünyaya demek gerek, çünkü Vietnam ve birkaç Afrika ülkesi bu durumun haricindeydi.

Ancak artık Vietnam da bu zincire eklenmiş durumda; hem de ne eklenme. Uzun yıllar mcp3boyunca komünizm ile yönetilen Vietnam, artık dünyaya açılmaya karar vermiş bir ülke. Bu yüzden artık dünya vizyonları genişlemeye başlamış ve dış ülkelerden yatırımcıların ülkeye yatırım yapmalarına izin verilmiş. Bu haberi alan şirketler ise dolayısıyla Vietnam’a hücum etmiş. İlk hücum eden şirketlerden biri olan McDonald’s, ilk açıldığında özellikle Vietnam olmak üzere tüm dünyada büyük yankı yarattı. Vietnam’ın çok da fazla olmayan nüfusu ile karşılaştırırsak, ilk ayda yapılan satışların hesabı yapılamıyor. İlk ayda tam olarak 400,000 müşteri ziyaret etmiş McDonald’sı. Ülkenin bütün şehirlerinden akın eden insanlar McDonald’s; ilk açıldığı gün uzun kuyruklar oluşturmuş ve izdiham yaşatmış. Bu müşteri sayısı da yaklaşık 61.980 Big Mac menüsü ile gösterilmiş, hasılat rakamlarında.

Vietnam’da bir ailenin aylık kazancı 150 Amerikan Doları, McDonald’s da bir Big Mac sandviç ise 2.82 Amerikan Doları; mcpdurum böyle olunca, bir menü 3.99 Amerikan Doları olmuş. Yani, Vietnam’da bir ailenin McDonald’s a gitmesi her gün olacak bir olay değil; en azından ülkede yaşayan insanların çoğu için. Yalnzca McDonald’s değil, ünlü Kentucky’li Amerikan kızarmış tavuk şirketi, Kentucky Fried Chicken (KFC), onun kadar ünlü olan Seattle, Amerika Birleşik Devletleri bazlı Starbucks, bir başka burger zinciri devi Burger King ve gene Amerikan bazlı; hızlı ama sağlıklı ürünler sunan Subway de Vietnam’a yatırım yapmaya başlamış ve hızla da yayılmaya devam ediyorlar.

Asıl merak edilen soru ise Starbucks, kahvelerini Vietnam’da ne kadara satıyor? Bu ise çok ama çok ayrı bir soru.

 

[box_light]

Kaynakça:

www.featureshoot.com

[/box_light]

 

Leave a Reply