Coğrafyanız lisede okurken nasıldı ya da şu an okuduğunuz veya çalıştığınız departmanda; size bir yer gösterip, “Burası dünyanın neresi?” dense bulabilir misiniz? Biliyoruz ki; dünya üzerinde çeşit çeşit birçok ülke mevcut ve o ülkelerin de doğal olarak; çeşit çeşit, birbirinden farklı özelliklere sahip coğrafyaları var. Sonuçta, dünyamız ihtişamlı ve görkemli bir gezegen. Her köşesi farklı ve her yerinde birbirinden çok değişik türde bitkiler, türlü hayvanlar, farklı doğal hayatlar, birbirine hiç benzemeyen taşlar ve değişik birçok toprak çeşidi bulunduruyor. Bu çeşitliliği hepimiz biliyoruz ama, bilmekten öte; onları gerçek anlamda ne kadar iyi tanıyoruz aslında?

Durum böyle olunca, aklımıza bir başka soru daha geliyor, artık klasikleşmiş bir soru bu: “Gezen mi daha çok bilir, yoksa okuyan mı?” Peki bu durumda, siz hangisisiniz? Gezen mi? Yoksa, okuyan mı? Hangisi olursanız olun, size tanıtacağım bu farklı ve ilginç siteyi, yani https://geoguessr.com‘u ziyaret edin. Google Maps sponsorluğunda hazırlanarak sizlere sunulmuş ve bu sıralar iyice popülerleşmiş bu sitede; dünyanın herhangi bir noktası size sunuluyor, siz de sanki tam orada duruyor ve orayı inceliyormuşssunuz gibi sokakları, tabelaları vs. görerek nerede olduğunuzu tahmin etmeye çalışıyorsunuz.

Teknoloji gerçekten ilerledi demek, bence burada gayet mümkün. Size bu sitenin nasıl olduğunu göstermek için birkaç görsel hazırladım. Gelin bunlara bir göz atalım.

İlk başta siteye giriyorsunuz:

https://geoguessr.com

Sonra, başla butonuna basıyorsunuz.

GEO

Sırasıyla, beş adet  360 derece panoramik görüntü gösteriliyor size.

Panoramik Göüntü

Siz de, herbiri için sağ alt taraftaki dünya haritası görselini yakınlaştırıp, tahmin ettiğiniz yeri seçiyorsunuz.

Sağ Alt Harita

Ardından ‘Make a Guess’ butonuna basıp, doğru cevabın neresi olduğunu ve tahmininizle doğru cevabın arasındaki uzaklık farkını görüyorsunuz. Ne kadar yakın bir tahminde bulunmuşsanız, onunla orantılı bir puan alıyorsunuz.

Make A Guess

Beşinci sorudan sonra final puanınız geliyor. 

Size bu siteyi kesinlikle tavsiye ediyor ve iyi eğlenceler diliyorum!

Leave a Reply