Austin, Teksas

Austin, Teksas

Teksas Eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 2. eyaletidir. Bu nedenle gezecek, görecek ve yazacak çok aktivite ve yer var. Teksas Günlükleri – 1 ve Teksas Günlükleri – 2’de genel olarak Teksas ve San Antonio’dan bahsetmiştim. Bu yazıda ise Austin, Teksas’dan bahsedeceğim. Austin, Teksas’ın en büyük 4. şehri ve aynı zamanda Teksas eyaletinin başkentidir. Her şey Teksas’da daha büyüktür lafı da bu şehirden gelmedir. İlk başta Güney’e karşı Kuzey ile adlandırılan iç savaşta kurulmuştur, Austin şehri. Şehri ilk kuran insanlar orada her şeyin Amerika’nın geri kalan bütün eyaletlerinden daha büyük olmasını istemiştir. Bu nedenle devlet binası Washington D.C.’de bulunan Beyaz Saray’a çok benzerdir ve Beyaz Saray’dan daha büyük inşa edilmiştir. Devlet binasını merak ederseniz turist olarak girebiliyorsunuz. Üstelik Teksas halkı insanlara güvendiği için binaya giriş için geçtiğiniz güvenlik de çok sıkı değil.

Gezecek yerlere gelirsek, benim favorim, güzel eyalet Teksas’ın hikayesini anlatmayı kendilerine görev edinmiş çalışanları ile “Texas History Museum” yani Teksas Tarih Müzesi… Gerçekten mükemmel bir müze, sadece Teksas’ın tarihini kapsamlı bir şekilde anlatmıyor aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Meksika Devleti’nin de tarihlerini kapsamlı bir şekilde anlatıyor. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer… Austin, Teksas aynı zamanda bütün dünyanın müzik başkenti unvanına sahip… Yılın her zamanı çok ünlü sanatçılar Austin’e gelip konser verir. Bu nedenle simge tarzında gece kulüpleri çok yaygın. Simge tarzı gece kulüplerinde, elinize bir simge çizilir ya da kolunuza bilezik takılır. Bu şekilde 21 yaşından küçüklere alkol verilmiyor ve müzik severler de gece kulüplerine gidip sevdikleri müzikleri dinleme şansını yakalıyor.

Torchy's Taco

Torchy’s Taco

Austin’de yemek denince akla bir cümle ve bir isim gelir. “Even our chef’s are rockstars in Austin!” yani “Austin’de şeflerimiz bile rock yıldızı!” cümlesi ve Guadalupe sokağındaki Torchy’s Tacos… Efsane taco yapan bu lokanta, bütün Austin’de tescilli en iyi taco yapan Meksika lokantası… Mükemmel tatları, dilinizi ve damağınızı eriten acı sosları ve kendi seçtiğiniz soslarıyla mükemmel bir Tex-Mex mutfak deneyimi sunuyor. Bu arada Torchy’s Tacos’da tacolar Teksas boyutunda yani olması gerekenin iki veya 3 katı büyüklükte yapılıyor.

Alışveriş yapmak ise Austin’de ayrı keyifli… Yüzlerce ünlü marka bir tarafa, kendi mükemmel markalarına sahiptir Austin. Mesela Amelia’s Retro-Vogue Relics… Bu mağazada başka yerde bulamayacağınız bazıları eski bazıları yeni kıyafet, süs ve değişik aletler satılıyor. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer… Alışveriş, tarih ve aşırı acılı bir taco size yetmediyse açık hava sporlarını öneririm. Austin’de çok yaygın olan ve giderek yaygınlaşan su sporları yani kano veya yelkenli turları gibi…

 

Kısacası Austin’de güzel eyalet Teksas’ın mükemmel ve kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerinden birisi…

 

Yazı dizisinin diğer yazıları:

Teksas Günlükleri – 1

Teksas Günlükleri – 2

 

[box_dark]Kaynakça[/box_dark]

www.beautyandthefeastblog.com

www.knockknockstuff.com

 

Leave a Reply