Eğer Teksas Günlükleri – 1’i okuduysanız bu yazıyı okumaya devam edin eğer okumadıysanız Teksas Günlükleri – 1‘den başlamınızı şiddetle tavsiye ederim.

Whataburger’dan sonra North Star Mall ile devam edelim. North Star Mall, San Antonio’daki en büyük alışveriş merkezlerinden birisi. İçinde birçok farklı markayı barındırıyor. Örnek vermek gerekirse, FOREVER 21, GameStop, Apple, LID, ve daha başka bir sürü giyim başta olmak üzere ilginç ve Türkiye’de bulamayacağınız mağazalara sahip, North Star Mall. North Star Mall’a geldiğinizi ise anayolun ortasındaki dev çizmelerden anlayabilirsiniz. Şayet San Antonio’da yaşayan bir Türk ile tanışmak istiyorsanız, zemin kattaki takıcıları dolaşın. Çünkü orada çalışan takıcıların çoğu Türk. North Star’ı biraz daha geçersek Downtown yani şehir merkezine ulaşıyoruz.

DSC_1335

 

Şehir merkezi San Antonio’nun en kalabalık yeri. Tabii en kalabalık hali bile Türkiye’ye göre kalabalık değil. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Taksim’in kalabalığının 100’de 5’i bile değil. Ya da Kızılay’ın 100’de 10’u bile değil. Şehir merkezinde envai çeşit mağaza ve restoran bulunuyor. Küçük bir İtalyan pizzacısından tutun, Hard Rock Cafe’ye kadar farklı restoranlar… Tabii ki hepsi dünyanın geri kalan her yerindeki McDonald’s yada Hard Rock Cafe’lerden daha büyük. Asıl San Antonio’nun en büyük turist atraksyonu olan yer, River Walk’dan bahsedelim.

 

DSC_1359

 

River Walk bütün San Antonio’yu ortadan ikiye bölen büyük bir nehir. Bu nehrin kenarlarında kafeler, hediyelik eşya dükkanları, hoteller, barlar, restoranlar, mağzalar ve en sonunda da tur durakları var. River Walk üzerindeki turlar sabah 8 ile akşam 10 arasında, kırmızı tur botları aracılığıyla süren şehir turu tadında bir tur. Hem şehir, hem doğa turu aslında çünkü, tur sizi kanalın sonuna kadar götürüyor. River Walk’da ne yapacağınız size kalmış. Bar, pub, restoran ya da Meksika restoranı… Benim kişisel tercihim Meksika restoranından yana… Sadece yemekleri yüzünden değil aynı zamanda sıcak Teksas karşılaması ve akşamları başlayan klasik Meksikan müziği Mariachi ile dans etmek ve yemek yiyebildiğiniz için… Aynı zamanda 24 saat açık olduğu için… Gerçekten mükemmel bir Teksas ve Meksikan deneyimi yaşatan restoran, River Walk Cantina. Yemekten sonra ya da önce, size kalmış, iki katlı Londra tur otobüsleri deneyimini, San Antonio’da yaşayın.

 

DSC_1365

Downtown’daki  iki katlı Londra tur otobüsleri

 Hill Country

Hill Country


Ancak hazır gitmişken San Antonio Sky Needle’a çıkmadan gitmek olmaz tabii ki. Bu kule San Antonio’nun en yüksek kulesi. Belediye binası ve Sky Needle, Teksas akşamını aydınlatan iki ışık hüzmesi… Büyük sakin şehirin tam merkezinde. Merkezi bir kenara birakırsak, sırada Rolling Oaks ve Hill Country geliyor. 281 InterState yolunu takip ederseniz ikisine de çok basit şekilde ulaşılabilirsiniz. Rolling Oaks’da aynı ISOM caddesi gibi ancak genel olarak genç nüfusun takıldığı bir yer. Bowling merkezleri, gece kulüpleri, barlar, alışveriş merkezleri, dans kulüpleri ve 24 saat açık restoranların olduğu bölge. Durum böyle olsa bile sokaklar her zamanki gibi boş. Hill Country’ye gelirsek, sokaklarda tek tük insan göreceğiniz bir yer. Tam anlamıyla boş bir yer. Zengin aynı şekilde western yani vahşi batı tarzı hayatlarını yaşayan insanların olduğu bölge… Yani şehirin en pahalı bölgesi… Kovboy dansı yapılan gece kulüpleri, 24 saat açık fast food restoranları, su parkları, Six Flags eğlence parkı ve dublex evleriyle ünlü yeri şehirin.

Özetle, San Antonio, Teksas’ın en güzel ve büyük şehirlerinden biri. Kesinlikle bulunulması ve yaşanılması gereken bir yer.

Leave a Reply