DSC_1017

Teksas, namı diğer Yalnız Yıldız Eyaleti… Teksas’da nereye giderseniz gidin, ister Houston, ister Dallas, orada yaşayanların size diyeceği şey artık ABD’de olmadığınızdır. Bunu söylemelerinin yüzlerce nedeni var ancak bu nedenleri anlatmaya kalkarsam bütün yazı o nedenler hakkında olur, bu da pek eğlenceli olmaz. Size Teksas’da yaşadığım süre boyunca edindiğim tecrübelere dayanarak gezilip görülmesi gereken yerleri tanıtıcağım. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

İstanbul’dan, Paris’e oradan Minneapolis’e oradanda son olarak San Antonio… Teksas’a yapılan 23 saatlik bir uçuşun ardından olmamız gereken yere varıyorsunuz. Ardından meşhur San Antonio taksileri olan “SA Yellow Cab”e ya da kiralayacağınız arabaya atlıyorsunuz. Ancak adımınızı attığınız anda fark ettiğiniz ilk şey herşeyin çok büyük olduğu… Kaldırım taşından, taşıtlara, taşıtlardan, trafik lambalarına kadar… Evet, kesinlikle abartmıyorum. Teksas’ın saygınlığının bir parçası da herşeyin büyük olması… Teksaslılar, “Everything’s Bigger In Teksas!” yani “Teksas’da herşey daha büyük.” derler. Turumuza devam edecek olursak, eğer kalacağınız yere fazla para harcamak istemiyorsanız şehir merkezine yakın 2 motel var: Red Roof Inn ve Super 8. Bu iki motel en basit ihtiyaçlarınızı karşılar ve size klimalı bir oda ve rahat bir yatak sağlar. Eğer paranız cüzdanınıza sığmıyorsa, şehir merkezinde, Holiday Inn, JW Marriott, Sheraton veya şehirden uzakta ama Teksas’ın en iyilerinden biri olan JW Marriott Hill Country and Spa Resort’a gidebilirsiniz. Ancak eğer uzun bir süre kalmayı düşünüyorsanız bir apartman ve eşya kiralayabilirsiniz.

Size aralarından en çok tavsiye edebileceğim yer JW Marriott Hill Country. Tek kelime ile “mükemmel” bir hotel. Kaldığınız odalar, otelin içindeki restoranlar, golf parkuru ve havuzu ile dört dörtlük bir yer. En çok göze çarpan özelliği ise çalışanların misafirlere karşı çok sıcak davranması… Sizi gerçekten rahat hissedirecek bir yer.

DSC_1068

Gezmeniz gereken bir sürü yer var San Antonio’da. Ancak bir yerden başlamak gerekirse size havaalanının yanındaki, ISOM Caddesi üzerindeki alışveriş noktaları ve North Star Alışveriş Merkezi‘ni gezmenizi öneririm. ISOM caddesi nedir oranın bir özelliği var mı diye soracak olursanız, bana göre en güzel caddelerden biri ISOM. Caddenin tam ortasındaki küçük Meksika restoranı mesela; bütün San Antonio’da ki en güzel taco ve burritoları yapan yer. Ucuz ve leziz. Caddenin sonunda ise alışveriş noktası bulunuyor. Açık bir arazide, kitapçı, elektronik mağazası, alkollü içeceklerin bulunduğu (Teksas’da bulunan, en ucuza alkol satılan yer), eskiden Türkiye’de olan Best Buy ve Toys ‘R’ us, müzik eşyaları mağazası ve daha bir çok yeri barındıran outlet tadında bir yer. Aynı şekilde bu nokta mükemmel Texas Grill’leri ve bir Amerikan klasiği olan “TGI Friday’s”‘i barındırıyor.

DSC_1349
Teksas Günlükleri – 1’i Teksas’ın vazgeçilmezi olan “Whataburger”‘ı anlatıp noktalayacağım. Whataburger bir Teksas klasiğidir. Teksas’da en çok bulunan burger restoranıdır. Teksas’ın kültürel bir mirası olarak geçiyor Whataburger. Türkiye’de yediğiniz veya tattığınız hiç bir burgere benzemeyen burgerler yapan bir yer. Çalışanlar da aynı JW Marriott Hill Country’deki gibi arkadaş canlısı ve müşterilerine çok iyi davranıyorlar. 24 saat açık olmalarına rağmen… Teksas’a yakışan bir restoran.

Leave a Reply

1 comment

  1. İnci

    Zaman kısıtlılığım nedeniyle iyi bir araştırma yapmadan yola çıkmıştım!Neden bilmiyorum sizin yazdıklarınız bana rehber olur sandım.
    Siz gerçekten gezginmiziniz??
    İsom caddesi öneriniz gerçek bir fiyasko..çok kulaklarınız çınlamıştır