Merhaba sayın okuyucu, öncelikle sizi uyarmak istiyorum; çünkü bu yazıda canınızın çekebileceği yiyecek ve içecek bulunabilir. Bu yazı yeni tatlar içermektedir, bu yüzden yeni tatları denemeyi sevenleri yazı dizimin ilk yazısını okumaya davet ediyorum. Farklı ülkelerden farklı atıştırmalıkları, çikolataları, gazlı veya gazsız içecekleri vs. tanıtacağım ancak her şeyden önemlisi; bu atıştırmalıkları Türkiye’de nerede bulabileceğinizi yazacağım. Atıştırmalık kavramı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde çıktığı için oradan başlamak istiyorum.

Oreo:

Oreo

Oreo

Oreo bisküvisini artık millet olarak daha iyi tanıyoruz. Bir süredir Migros’ta, İspanya’dan gelen Oreo’ları bulmak mümkündü. Ancak artık bu anlaşma sona erdi; çünkü Oreo bisküvileri büyük çaplı olarak Türkiye’de satılmaya başlanacak. Aynı Milka veya Nestle ürünleri gibi. Tamamen Türk üretimi Oreo’lar aslında bazı noktalarda satılmaya başlandı, özellikle sinemalarda. Oreo artık Türkiye’ye geldi, orası tamam ama;  Oreo’nun tüm çeşitleri gelecek mi acaba? Mesela fıstık ezmeli, çift kremalı, naneli, çilekli, çikolata kaplı, beyaz kurabiyeli ve daha birçok farklı tarzda Oreo’yu burada yiyebilecek miyiz? Bu konuda bilgi sahibi olmak için ne yazık ki henüz çok erken; ancak sizin için bir çözümüm var. Çeşitli mekanlarda bulunan bir mağaza var, burası Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan atıştırmalıkların çoğunu bulabileceğiniz bir çeşit market:’Boff’. Yazının devamında Boff Market ile ilgili daha çok  bilgi vermeye devam edeceğim. Şimdi, bir başka atıştırmalığa geçelim.

Reese’s:

Reese's Cups

Reese’s Cups

‘Reese’s’; henüz Türkiye’deki alışılmış süpermarketlerde göremediğimiz bir atıştırmalık. Her ne kadar; ‘Hershey’ adlı çikolata üreticisinin bazı ürünlerini görebilsek de, Reese’s daha raflarda yerini alamadı. Peki, Reese’s nedir? Basitçe anlatmak gerekirse; Reese’s, sütlü çikolata ve fıstık ezmesi karışımı bir atıştırmalık. Şunu da belirtmeliyim ki, Türk damak tadına kesinlikle uygun. Fıstık ezmesinin tuzlu kreması ve çikolatanın yumuşak ve şekerli tadı ile bir tat cümbüşü yaratıyor adeta. Benim favori Reese’s ürünüm, ‘Reese’s cups’. Küçük kek kapları içinde çikolata ve çikolatanın içinde de fıstık ezmesi. Oreo’yu biliyor olabilirsiniz; ama Reese’s’ı denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Aynı şekilde Reese’s’ı da şimdilik Boff Market’de bulabilmek mümkün.

Lucky Charms:

Lucky Charms

Lucky Charms

Bu yazının son maddesi ‘Lucky Charms’. Her ne kadar; Lucky Charms bir çeşit mısır gevreği olsa da, atıştırmalık şeklinde de tüketebileceğiniz, gerçekten tadı son derece müthiş bir mısır gevreği. Lucky Charms, Türkiye’de üretilen kuru, tatsız ve kalemtıraş çöpünü andıran mısır gevrekleri gibi değil. İçindeki küçük şekerli, marshmellow parçalı ve gerçek kavrulmuş mısır gevreği ile çok farklı bir deneyim yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde de en çok sevilen mısır gevreklerinden biri olan Lucky Charms, gerçekten yemeye değer bir mısır gevreği. Bir mısır gevreği daha ne kadar yüceltilebilir veya abartılabilir diyebilirsiniz ancak; denedikten sonra burada yazılanlara gerçekten katılacağınıza eminim. Bu ürünü de Boff’ta bulabilirsiniz.

Ankara’da yaşayan okurlar için, Boff Market; Kentpark Alışveriş Merkezi ve Karum Pasajı’nda yer alıyor. Yazı dizimin bir sonraki bölümünde başka atıştırmalıkları ve içecekleri tanıtacağım, orada görüşmek dileğiyle.

 

Lucky Charms

Lucky Charms

[box_light]

Kaynakça:

www.sweets.serioseats.com

www.brotherryan.com

www.americansweets.cok.uk

www.chow.com

[/box_light]

 

Leave a Reply