Sapeur

Sapeur

Afrika’da bulunan eski Fransız kolonilerinden biri olan, şimdiki Kongo Cumhuriyeti, halkın koloniden ayrılmasının ve kıtadaki iç savaşın bitmesinden ardından cumhuriyet yönetim şekline geçmiş, halk barış içinde yaşamaya başlamıştır. Kongo’da insanlar; genelde,  tarım, madencilik ve makine endüstrisinde çalışırlar. Bütün dünya ülkelerinin, Çin’de ucuz işçi bulunması nedeniyle pek çok maddeyi Çin’de üretmesi gibi, Afrika’nın da  özellikle  güney kısmını düşünürsek, ucuz işçi barındıran ülkesidir Kongo. Bu nedenle de halkın büyük çoğunluğu, çok çalışmasına rağmen yoksuldur ancak; Kongo’nun başkenti, Brazzaville’de yaşayan bir grup insan bu yaşam biçimine direniş gösterir. Kendilerine “La Sapeurs” demeyi uygun görmüşlerdir ve altmışlı yıllardan beri bu direnişin içindedirler. La Sapeurs, tam karşılığı olmasa da, yaklaşık olarak “değişim insanları” anlamına gelmektedir.

Her ne kadar Sapeurler de halktan birer kişi olsalar ve  diğerleriyle aynı özelliklere sahip halleriyle aynı miktarda maaşları kazansalar da,  değişik görünmeyi kendilerine uygun görmüşlerdir.  Brazzaville sokaklarında insanlar yoksullukla uyum içinde yaşamakta, özel bir davet ya da arkadaşlarıyla güzel bir gün geçirmek söz konusu olduğunda günlük kıyafetleriyle dolanmakta.

.Sapeur

Sapeurler ise; işte bu hayata, fakirliğe, sıkıcılığa, zorluklara; kısacası savaş ve kölelikle körelmiş ve renksizleşmiş bir hayata renk getirmek ve hem kendilerini hem de diğerlerini mutlu etmek için her buluşmalarında, her dışarı çıkmalarında ya da uzun ve yorucu bir iş gününden sonra soğuk bir bira için bir bar veya lokantaya gideceklerinde; alışılmışın dışında, renkli kıyafetler giyip gidiyorlar.

Sapeur

Sapeur

Sakın Sapeurları yanlış anlamayın. Onlar kesinlikle modaya uygun olmak, diğer insanları özendirmek veya kıskandırmak için giymiyor bu kıyafetleri. Bunları; babalarının ya da bazıları için dedelerinin başlattığı silahsız, kavgasız, kansız direnişin bir parçası olmak adına yapıyorlar.

Bu direnişi yaşatarak insanlara hayatlarını değiştirebileceklerini veya monoton  bir hayat içinde de mutlu olabileceklerini göstermek istiyorlar. Aslında, bazı giysilerini kendileri dikiyor ve buldukları parçaları birleştirerek güzel görünümlü temiz kıyafetler yaratıyorlar. Bir bakıma, yokluk içinde güzel ve zevkli bir hayat yaşıyorlar. Brazzaville’de insanlar Sapeurlara saygı duyuyor yani toplumun saygın insanları arasındalar. Güzel görünümlü kıyafetleri dışında, genelde ceplerinde kimlikten başka bir şey bulunmuyor. Bence Sapeurları biz de örnek almalı ve hayat felsefelerini anlayarak yaymalıyız. Tabii ki, onlar gibi giyinelim demiyorum ancak hayatlarımızdaki mutluluğu yaymayı deneyelim.

[toggle_box title=”Kaynakça” width=”Width of toggle box”] Kaynaklar:[/toggle_box]

www.newark1.com

www.tumblr.com

www.coolhunting.com

Leave a Reply