Ankara Engelsiz Filmler Festivali; aslında insanlık adına tam da en gerekli şeyi yapıp, tüm insanlara hitap ederek filmlerle aramızdaki her engeli kaldırıyor. Yaşamın her noktasına katılım sağlarken zorlanan engelli bireylerin, en azından kültürel faaliyetler için böylesine engelsiz ortamlar bulmaları gerçekten paha biçilemez bir değerde. Tüm engellerin ortadan kalktığı bu festivale isteyen her sanatsever katılım sağlayabilir.

1

“Herkes için erişilebilir festival” sloganıyla yola çıkan festival, bu sene Halkbank ana sponsorluğunda üçüncüsünü gerçekleştirecek. Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 21- 26 Nisan tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda olacak. Fiziksel hiçbir engelin kültürel ve sosyal paylaşımlarda bulunmaya engel olamayacağının kanıtı olan bu festival, belki de tüm Türkiye için bir örnek teşkil ediyor.

engelsiz-filmler-haber.jpg eskiUlucanlar Cezaevi’nde, 1925- 2006 yılları arasında Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Kemal Tahir, Yılmaz Güney ve Bülent Ecevit gibi birçok önemli isim mahkum olarak bulunmuştu. 2011 yılında müze ve sanat merkezine dönüştürülen merkez, şimdi de böyle önemli bir festivale ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında verilecek olan Engelsiz Yarışma Ödülleri de 26 Nisan Pazar günü sahiplerini bulacak.

Engelli bireylerin, bugüne kadar kültürel birikimlerini aktarmak için uygun ortamları bulamadıkları su götürmez bir gerçek. Bu etkinlikle; sanatsal ve kültürel birikimlerini geliştirme fırsatı bulmalarının yanı sıra, kendilerini anlatabilecekleri bir platformda da bulunmuş olacaklar. Bu sebeplerden ötürü, bu festival daha da anlamlı hale geliyor.

4

Festivalin 2014 yılındaki afişi

Festival kapsamında, engelli bireylerin en iyi biçimde yararlanabilecekleri alt yapıyla hazırlanmış birçok söyleşi, atölye ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Tüm filmler; görme engelliler için ayrıntılı sesli betimlemelerle, işitme engelliler için hem işaret dili, hem de ayrıntılı alt yazıyla gösterimde olacak. Söyleşi ve atölyelere de herkesin katılımı en verimli hale getirilmeye çalışılacak.

Daha nice “Herkes için erişilebilir festival”ler olsun diyelim, kültürel ve sosyal hayattaki tüm engelleri kaldırarak, hepimiz bu festivale destek verelim.

Festivalin ayrıntılı programı için festivalin resmi sitesini sık sık takip etmeyi unutmayalım: http://www.engelsizfestival.com/tr/ 

Leave a Reply