Almanya’nın aşk şehri olarak tanımlanan, aslında pek de çok kişinin bilmediği masal gibi bir şehir, Heidelberg… Almanlar “Wege Der Romantik” diyor bu şehre; yani Almanya’nın en romantik şehri.

heidelberg_germany-1499370

Peki Heidelberg nerede? Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer almakta olan Odenwald ormanlarının içinde, Neckar Nehri’nin kıyısında yer alan şehir; Frankfurt ve Stuttgart’a çok yakın mesafede bulunuyor. Yani Heidelberg’e gitmek isteyen biri, Frankfurt veya Stuttgart’tan rahatlıkla geçebilir.

he2

Heidelberg turistlerin ilgisini aslında oldukça fazla görüyor. Bu yüzden kalacak yer sıkıntısı yaşanmıyor, zaten şehirde tarihi binalarıyla hala hizmet veren birçok otel bulunmakta. Avrupa’nın en uzun caddelerinden biri olarak geçen, 1.5 km uzunluğundaki ‘Hauptstrasse’ de işte bu şehirde bulunuyor. İki tarafı da alışveriş merkezleri ve lezzetli küçük restaurantlarla çevrili olan bu caddede; oturup bir kahve içmek, daha sonra da alışveriş yapmak eminim çok zevklidir.

fc48eec4161410696ca209d03af10e25

Almanya’nın en eski üniversitesi de bu şehirde bulunuyor. 1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi; birçok öğrencisiyle, aslında bu şehri bir öğrenci şehrine de çevirmiş. Almanya’nın en iyi tıp öğrencilerinin yetiştiği ve birçok Nobel Ödülü kazanan üniversite, tarihi binalarıyla şehre ayrı bir hava katıyor.

Amerikalıların II. Dünya Savaşı sırasında zarar vermeye kıyamadığı bu şehir; bilimiyle, tarihiyle birçok insanın hem gezmek, hem de yerleşmek istediği bir yer haline gelmiş durumda.

a

‘Heidelbeere’ denilen yaban mevsimi reçellerinden bir kavanoz almadan; bir de, çok eskilerde öğrencilerin birbirlerine duygularını anlatmak için verdikleri ‘Studenten Kuss’ çikolatasından yemeden dönmemek lazım.

Neckar Nehri’nin ikiye böldüğü yeşilliklerin içindeki bu küçük şehir; tarihi binaları, Heidelberg Kalesi ve eski köprüsüyle adeta bir tablo görünümü yaratmakta. Bu küçük şehre ben Erasmus öğencisi olarak gideceğim, sizlerin de Almanya’ya yolu düşerse bir uğrayın derim.

P1040520a (Medium)

Leave a Reply